Střepiny 31. 3. 2019

Téma:

Konec kauzy Lukáše Nečesaného. Šest let soudů, čtrnáct rozhodnutí a nakonec verdikt, který sám soudce označuje za špatný. Jak to vnímají hlavní aktéři případu? Domácí porody a další úmrtí dítěte. Jaké jsou argumenty matek, které odmítají porodnici a čím oponují lékaři? Stav nouze kvůli spalničkám na předměstí New Yorku a šest tisíc neočkovaných dětí, které tam nesmí do škol a na další veřejná místa. Jak se na takové řešení dívají čeští odborníci?

Případ, který v historii českého soudnictví nemá obdoby, tento týden skončil. Pražský Vrchní soud ve středu pravomocně zprostil obžaloby z pokusu o vraždu kadeřnice z Hořic na Jičínsku Lukáše Nečesaného. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička sám o svém rozhodnutí uvedl, že je špatné, ale vzhledem k procesní situaci lepší možnost neměl.

 

 

 

Další domácí porod a další mrtvé dítě, poslední smutný případ je z minulého týdne. Žen, které se přes všechna rizika rozhodnout přivést svého potomka na svět v domácích podmínkách u nás v posledních letech rychle přibývá. Stejně tak jako propagátorů domácích porodů. Jaké jsou jejich argumenty a co na ně říkají lékaři? Co všechno se může při domácím porodu zvrtnout a jaké bezpečnější alternativy nabízejí české porodnice?

 

Nemoc, která byla na pokraji vymýcení, teď znovu děsí celý svět. Řeč je o spalničkách. Hrozba se ani zdaleka netýká jen rozvojových zemích, ale i těch bohatých, kde lidé očkování odmítají. Na předměstí New Yorku vyhlásili tento týden kvůli epidemii spalniček nouzový stav, který zakazuje tisícům neočkovaných dětí vstup do škol, nákupních center a další veřejná místa. Pro jedny drakonické opatření, pro druhé rozumný zásah úřadů.

 

 

 

Slovensko má novou hlavu státu a poprvé v historii to bude žena, pětačtyřicetiletá právnička Zuzana Čaputová. Proevropská kandidátka ve druhém kole porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. V prvním projevu Čaputová poděkovala voličům nejen ve slovenštině, ale i v jazyce národnostních menšin a vybídla ke spolupráci všech bez ohledu na osobní zájmy.

 

 


Archiv Střepin najdete ZDE.

frm TV Nova