Sporné území

Střet Číny a Indie má pokračování. Vojáci se mlátili ostnatými palicemi

Téma:

Vojáci se na sporné hranici mezi Čínou a Indií podle indické armády mlátili kameny a palicemi posetými hřebíky. Ke konfliktu, který má desítky obětí, došlo v pondělí.

Potyčka na sporné hranici v provincii Galwan v Himalájích si vyžádala nejméně dvacet mrtvých Indů. Indická armáda uvedla, že její vojáci podlehli zraněním způsobeným při nízkých teplotách v horském terénu. Již od počátku se mluví o tom, že při potyčce nepadly žádné výstřely.

 

Nyní se ukázalo, že se obě armády v boji uchýlily k téměř středověkým praktikám. Vojáci po sobě údajně házeli kameny a mlátili se ostnatými palicemi.

 

"S obrázkem tyčí, které jsou posyté hřebíky, jimiž měli být údajně umláceni indičtí vojáci, přišla nyní sama indická armáda," informuje britský zpravodajský portál BBC.

 

 

Čína od začátku obviňuje Indii z provokací a prozatím žádné mrtvé na své straně neoznámila. Podle Indie naopak útočili Číňané, kterých Indové podle vlastních slov pozabíjeli více než 40. Obě armády se z oblasti stáhly a momentálně jednají o zklidnění situace.

 

Obě armády se o sporné území dohadují již několik desítek let. K poslednímu výstřelu došlo v oblasti naposledy v roce 1974.

Související témata:
JH TN.cz