vážná nehoda

Strojvedoucí podle komise projel zákaz, při nehodě se zranilo 14 lidí

Téma:

Za srážku dvou osobních vlaků na jihu Čech může jeden ze strojvůdců. Potvrdila to Drážní inspekce. Soupravy do sebe narazily začátkem května na regionální trati z Volar do Českých Budějovic.

Vyšetřování Drážní inspekce potvrdilo původní domněnky, že jeden ze strojvůdců projel návěstidlo v poloze zakazující jízdu. "V tuto chvíli víme, že bezprostřední příčinou této mimořádné události bylo projetí návěstidlem zakazující jízdu," vysvětlil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

 

Nehoda se stala 3. května a její vyšetřování stále pokračuje. Drážní inspekce se bude dál zabývat technickým stavem obou souprav i tím, jakou technologií byly vlaky soukromého regionálního dopravce vybaveny.

 

"Vyšetření této mimořádné události bude určitě v řádu měsíců. Je otázka, jak dlouho to bude trvat. Je to v závislosti na složitosti toho případu a na spolupráci všech zúčastněných," doplnil Drápal.

 

Podle provozovatele byla technologií umožňující zastavení vlaku na dálku vybavena jen jedna souprava. Právě ta zřejmě stihla včas zastavit. Nejspíš i díky tomu nebyly následky srážky fatální.

 

 

Při nehodě se zranilo 14 lidí, byly mezi nimi i malé děti. Dva zraněné musel do nemocnice přepravit vrtulník. Většina byla po několika dnech propuštěna. Případem se zabývají také kriminalisté. Strojvůdci hrozí za obecné ohrožení až osm let za mřížemi.
 

Vladimír Hoť/klma tn.cz / TV Nova