Arriva

Strojvedoucí prý neumějí dobře česky, nový dopravce má problémy

Jan Mareš
Jan Mareš
Aktualizováno 20. 12. 2019 10:34
19.12. 2019 22:43
Téma:

V neděli začal jezdit na české železnici nový dopravce Arriva. Už od začátku se ale potýká s potížemi. Problémová se ukázala například domluva se strojvedoucími z Bulharska, které společnost Arriva zaměstnává. Průvodčí se jim prý nemůže dovolat.

Zpoždění, vyřazené vlaky, nefunkční zásuvky, nebo wi-fi, kvůli které nemohl dopravce prodávat jízdenky. První dny provozu vlaků firmy Arriva navíc ukázaly problém komunikace se strojvedoucími z Bulharska, kteří pro společnost jezdí, jak upozornil web zdopravy.cz.

 

Problém s komunikací se projevil například v pondělí, když vlak jedoucí z Turnova do Sychrova měl technické potíže. Když totiž chtěl dispečer strojvedoucímu zavolat, nedovolal se mu, protože v systému bylo bulharské číslo. V případě, že třeba výpravčí potřeboval změnit posun vozu, nemohl se se strojvedoucím spojit.

 

Navíc podle některých cestujících neumí "mašinfírové" dobře česky. Případem se už zabývá i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

"Takové jednání porušuje prohlášení o dráze a zároveň ohrožuje bezpečnost provozu, naši dispečeři mají také pokyn dělat namátkové kontroly, zdali strojvůdci dokáží komunikovat v češtině," vysvětluje mluvčí SŽDC Nela Friebová.

 

"V systému byla zadána dvě mezinárodní telefonní čísla, nicméně situaci už se podařilo napravit. Všichni naši strojvedoucí absolvovali jazykový kurz, někteří z nich mají kořeny zde v České republice," tvrdí mluvčí Arrivy Martin Farář.

 

Každý zahraniční strojvedoucí musí mít podle drážní legislativy licenci ze země Evropské unie, osvědčení o znalosti vozidla a traťových poměrů a především znalost českého jazyka na úrovni B1.

pez TN.cz