Soudní kauza

Strojvůdce se po práci hodiny trmácel domů. Teď chce statisíce!

Téma:

Časté nehody na železnici z posledních dnů rozpoutaly debatu o vytíženosti strojvedoucích. A první takový případ už řeší soudy. V Ústí nad Orlicí žaluje strojvůdce bývalého zaměstnavatele.

Tvrdí, že byl pracovně často daleko od domova a místo odpočinku, se dlouhé hodiny dostával zpět domů.

 

Stanislav Fanta vyměnil mašinu za soudní síň. Po svém bývalém zaměstnavateli u soudu žádá náhradu režijní mzdy. Prý jde o 2 200 hodin - 800 režijních jízd za tři roky.

 

Svoji žalobu vysvětluje na následujícím příkladu. Vyjede ze Slaného a dojede do Břeclavi, kde skončí směnu. Pak se prý čtyři hodiny vrací domů, a to už údajně jeho zaměstnavatel jako součást práce nebere. Celkem by chtěl strojvůdce vysoudit skoro osm set tisíc korun.

 

"Naše společnost vyplácí všem svým zaměstnancům veškeré jejich mzdové nároky včetně odměny za režijní jízdy řádně a včas a stejně tak bez jakýchkoli výjimek dodržuje zákonem stanovené omezení ohledně délky pracovní doby a přestávek v práci,“ tvrdí Fantův bývalý zaměstnavatel.

 

 

"Nebylo to výjimkou, že jste byl doma dvě hodiny a zvonil vám telefon, že jedete do práce znovu," vzpomíná Fanta. Není jediný, kdo se ozval. Finančních náhrad se u stejného okresního soudu domáhá další strojvedoucí.

 

Pan Fanta tvrdí, že jeho rekordem je třicet šest hodin bez spánku. A řada jeho kolegů, kteří by se v případě jeho úspěchu také mohli se zaměstnavatelem soudit, tohle prý také zažívá.


ČTĚTE TAKÉ:

15 profesí, které (ne)prospívají zdraví: Neškodíte si při práci?
7 znaků, že vás vaše práce pomalu zabíjí

pez, Petr Brzek TN.cz