vánoční jehličnan

Strom ze Staromáku zmizel. Půjde na dobročinné účely, část snědí zvířata

Téma:

Vánoční strom zmizel už i ze Staroměstského náměstí v Praze. Pořadatelé trhů ho věnují na dobročinné účely. Větve dostanou jako krmení zvířata z pražské zoo, z kmene truhláři udělají stoly a výdělek z jejich prodeje půjde na výsadbu nových stromů.

Výška 22 metrů, více než 600 ozdob a 15 tisíc světel. Vánoční strom zdobil Staroměstské náměstí od začátku prosince. Poprvé se rozsvítil 30. listopadu a svítil až do 6. ledna, kdy končily vánoční trhy.

 

Během čtvrtečního opoledne ho pořadatelé za pomoci těžké techniky položili a na místě rozřezali. V poledne už po něm nebylo u pomníku Jana Husa ani památky. "Větve ze stromu poputují do pražské zoologické zahrady, kde si na nich pochutnají zvířata," řekla mluvčí pražských trhů Hana Tietze.

 

 

Kmen dělníci rozdělili na tři části a odvezli do Brna, kde z něj truhláři udělají stoly. Už ve čtvrtek ho tam rozřezali na čtyřmetrové desky, které se budou několik měsíců sušit. Až budou v létě dokončeny, půjdou stoly do aukce.

 

"Výtěžek poputuje na výsadbu nových stromů, z loňské akce vysadíme dohromady 35 stromů. Zatím máme vysazeno 11, na jaře budeme pokračovat," uvedl ředitel truhlářské firmy Petr Vlk.

 

"Vánoční trhy 2019 na Staroměstském náměstí skončily, nicméně my budeme velmi rádi, pokud nám lidí začnou posílat tipy na nový vánoční strom," vyzvala lidi mluvčí trhů. Loňský smrk vyrostl v Semilech, odkud bude ten následující, bude jasné 4. listopadu.

Marek Bílek, sei TN.cz