Moje země

Stromy ve městech trpí. Jejich kořeny nemají pod zemí dostatek prostoru

Moje země - Co stromům škodí ve městech
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
11.11. 2020 17:04
Téma:

Stromy do měst přináší mnoho výhod, ale zároveň se musí vypořádávat se spoustou nástrah, které jim v hustě obydlených částech ztěžují růst. Nebezpečí na stromy číhá jak nad zemí, tak i pod ní.

Stromy ve městech mimo jiné zlepšují klima a hospodaří s vodou v půdě. Dokonce ovlivňují pozitivně i lidskou psychiku, zrak i čich. Vzrostlý listnáč dokáže zachytit až dvě tuny prachových částic za rok, které postupně odvede do půdy. 

 

Ale listnáče se musí vypořádávat s nástrahami měst. Ondřej Feit, ředitel Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, jako zásadní problém vnímá, že městské stromy mají nedostatek prostoru pod zemí. "Pokud chceme ve městě stromy, které nám pomáhají, tak jim musíme poskytnout dostatečný prostor," řekl Feit.

 

 

Jenže ve městech pod zemí jsou inženýrské sítě, kvůli kterým se mnohdy kořeny stromů odstraňují. "Jedním z řešení jsou kolektory (pozn. red: podzemní chodby, kam se sdružují inženýrské sítě). Tím by se výrazně vyčistil uliční prostor," řekla Alexandra Koutná za Veřejnou zeleň města Brna. 

 

"Stromy se v městské infrastruktuře berou jako poslední zbytná věc. Snahy k zlepšení sice jsou, ale přivítala bych, aby byly větší," dodala Koutná. "Plánuje se novela, že se sítě budou muset řadit tak, aby se tam stromy vešly," uvedl Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

 

 

V hlavním městě je podle Váchy v tuto chvíli už 100 kilometrů kolektorů. Ale jsou místa, kde se zkrátka instalovat nedají. "Chceme v každé větší ulici stromořadí, ale víme, že to je nereálné," dodal Vácha.

 

Stromy bojují také s příliš utuženou půdou. "Lidé po ní dupou a jezdí auta. Stromy kvůli tomu mají málo vzduchu, vody a živin a pak chřadnou. Také proto někdy stromy poškozují chodníky a silnice," vysvětlil Feit. 

 

 

Další problém je zimní solení silnic. Když pak sůl pronikne do půdy, stromy trpí a usychají. Sůl se sice voda odplaví, ale  musí pršet hodně. Stromům také škodí psí moč, která je extrémně koncentrovaná. Když se dostane na poškozený kmen, pronikne přímo do jeho jádra. Strom pak může začít hnít. 

 

Související témata:
TN.cz