Moje země

Stromy ve městech ovlivňují pozitivně nejen klima, ale i lidskou psychiku

Moje země - Stromy ve městě
Zdroj: TN.cz, Getty Images
Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
4.11. 2020 14:10
Téma:

Stromy ve městech někdy lidem můžou připadat až samozřejmé. To, že jsou pro klima ve městech stěžejní, není žádná novinka. Ale znáte také přínosy stromů pro lidskou psychiku?

Některé přínosy stromů jsou zřejmé na první pohled, k objevení jiných je potřeba se více zamyslet. V létě lidé přirozeně vyhledávají stín stromů, který je nejen chrání před sluncem, ale také ochlazuje okolí o několik stupňů. 

 

I stromy s řídkou korunou dokáží odrazit až 80 % slunečního záření. V letních měsících může jeden strom odpařit až 400 litrů vody denně, čímž příznivě ovlivňuje vlhkost vzduchu. 

 

 

Ale stromy ve městech pro lidi mají i další, ne úplně zřejmé pozitivum. "Zásadní rolí stromů v intenzivním centru města je jejich vliv na psychiku a duševní pohodu člověka,“ řekla Jana Šimečková za Svaz zakládání a údržby zeleně. "Působí také příznivě na zrak, sluch i čich,“ doplnila. 

 

"Stromy nejenže dobře hospodaří s vodou v půdě, ale také zlepšují například vnímání prostoru," okomentovala Alexandra Koutná za Veřejnou zeleň města Brna. Podle ní lidé vyhledávají stromy kvůli klidu, který jim poskytují.Vzrostlý listnáč dokáže navíc zachytit až dvě tuny prachových částic za rok, které postupně odvede do půdy. Tím zvlášť ve městě může zásadně pomoct s kvalitou ovzduší. Navíc nás stromy chrání před hlukem, tím že tlumí třeba zvuky dopravy.

 

Stromy přináší do městského života skutečně mnoho výhod, ale je potřeba se o ně dostatečně starat. "Je to živý organismus, který je potřeba sledovat. Když se o ně nepečuje dostatečně, můžou být nebezpečné,“ sdělila Koutná.

Související témata:
TN.cz