Kouzla 3D tiskárny

Student chtěl ochránit svoji maminku, teď tiskne štíty pro nemocnici

Jitka Fárová
Jitka Fárová
Publikováno 13. 4. 2020
Téma:

Student Matěj Gordon si zapůjčil 3D tiskárnu a doma vyrobil už desítky ochranných štítů. Peníze na materiál dostal od školy, štíty teď rozdává chomutovským zdravotníkům.

Je mu 17 let, studuje třetí ročník Soukromé průmyslové školy v Žatci a rozhodl se pomáhat v boji proti koronaviru. Doma vyrábí pomocí 3D tiskárny ochranné štíty pro zdravotní personál tamní nemocnice. Zatím jich udělal 40.

 

"Je to pro pomoc lidem v první linii, aby se u nich nemoc zbytečně nerozšířila," vysvětluje své pohnutky Matěj. Nápadu přitom pomohla náhoda. Jeho maminka pracuje jako zdravotní sestra a on se obával, aby se nenakazila.

 

 

"Abych v práci nechytla tu zákeřnou nemoc, tak první štít vytiskl pro mě," vzpomíná Matějova maminka Hana Gordonová, která mu následně navrhla, aby tolik potřebných ochran udělal víc. Mladý student proto oslovil svoji školu, aby výrobu štítů sponzorovala a mohli je tak do nemocnice dodávat zadarmo.

 

"Jako škola jsme ihned souhlasili s tím, co navrhoval, v takovýchto případech se snažíme studenty posouvat a podporovat v jejich zájmech," řekl tamní učitel informatiky Pavel Bartoš.

 

Personál chomutovské nemocnice si ochranné štíty velmi pochvaluje. Pokud se správně vydezinfikují, můžou se použít opakovaně. "Určitě děkujeme Matějovi Gordonovi a celé střední průmyslové škole elektrotechnické v Žatci za tento sponzorský dar," vzkazuje lékař dětské JIP Nemocnice Chomutov Marek Salko.

 

 

Vyrobit jeden štít trvá 1,5 hodiny, z toho většinu času zabere tisk. Tiskárnu proto stačí dvakrát za den zkontrolovat. Do problému ve škole se tak Matěj nedostal. "Čas na studium mám, zvládám to prakticky v pohodě," uklidňuje.

 

S nemocnicí je domluvený, že na tiskárně vyrobí ještě 20 dalších ochranných štítů. Pokud jich ale bude potřeba víc, rozhodně se prý další spolupráci bránit nebude.
 

TN.cz