výročí 17. listopadu

Studenti připravovali před 30 lety pochod za Opletala, lidé sázeli na pád režimu

Jan Socha
Jan Socha
14.11. 2019 20:50
Téma:

14. listopadu roku 1989 připravovali studenti pochod k uctění památky Jana Opletala, kterého nacisté postřelili během oslav výročí vzniku Československa. Už tehdy kolovaly mezi lidmi sázky o to, kdy komunistický režim padne. A v Praze se i tento den demonstrovalo, tentokrát před budovou ministerstva vnitra. Zatčeno bylo 14 lidí.

Studenti z hnutí STUHA 14. listopadu 1989 intenzivně vyjednávali o průběhu manifestace se Socialistickým svazem mládeže (SSM), který průvod pomáhal organizovat.

 

"Rozhodujeme o tom, za jakých podmínek, jestli to bude společné, jestli to vůbec studenti přijmou," sdělil tehdejší student Marek Benda.

 

Svazáci přesvědčovali studenty o tom, že bez jejich pomoci komunistická strana průvod nepovolí. Nakonec proběhlo hlasování a většina se shodla na tom, že pomoc SSM je skutečně nutná. Městský komunistický výbor v Praze tehdy projednával takzvané politicko-organizační zabezpečení manifestace a tedy i policejní manévry kolem ní.

 

Kvůli smogu 14. listopadu znovu demonstrovaly desítky lidí na severu Čech. Nezastrašil je ani brutální zákrok policie z předchozího dne.

 

 

"Režim ekonomicky zaostával, nemodernizoval ty provozy, ty produkovaly množství spalin, byl tam velký provoz, důležité tepny," vysvětlil historik Libor Svoboda.

 

Severočeští komunističtí funkcionáři nakonec požadavek protestujících, kteří chtěli otevřenou debatu o kvalitě ovzduší, vyslyšeli. Slíbili, že zahájí veřejný a otevřený dialog.
 

klma tn.cz / TV Nova