nadaní gymnazisté

Studenti simulují Europarlament. Přípravou udivili i senátory

Téma:

V Senátu začal pátý ročník modelu Evropského parlamentu. Jde o unikátní simulaci reálného jednání, kde ale místo europoslanců zasednou do lavic studenti středních škol. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet gymnazistů.

Letos historicky poprvé se slavnostní zahájení konalo v budově Senátu. Do modelu se zapojilo 52 mladých lidí. Projekt vzali studenti už na první pohled velmi vážně, udivili tím i samotné senátory.

 

"Čekal jsem takové trošičku rozvernější studenty a tady vidím, že vy se vůbec nelišíte od senátorů, kteří tady sedají," divil se senátor a režisér Václav Chaloupek.

 

"Myslím, že nejdůležitější je, že si mladí lidé na vlastní kůži zkusí, jak těžké je vyjednat kompromis, zažít si na vlastní kůži, jak je ta politika komplikovaná," řekla Magdalena Frouzová, vedoucí tiskového oddělení EU v ČR.

 

"Akce je zajímavá tím, že se jí studenti zúčastňují dobrovolně. Sami se připravují a rozhodují, o čem budou jednat. Také si to sami celé organizujeme," sdělila Adriana Svítková, prezidentka plenárního zasedání. Organizátor Šimon Peichl dodává: "Je to neskutečná příležitost pro studenty, jak opravdu zjistit, jak Evropská unie funguje."

 

 

Model studentského parlamentu letos poprvé překročil hranice hlavního města. Zúčasnili se studenti z Brna a Liberce. Své úsilí zakončili sladkou tečkou. Všichni si svorně pochutnali na ovocném koláči.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Anežka Vrbicová/mj TN.cz