Otevřený dopis

Studentům se kříží termíny zkoušek. Prosí vysoké školy o posun

Maturity by se mohly konat začátkem června
Zdroj: TV Nova
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
24.5. 2020 18:36
Téma:

Mezi studenty, kteří letos skládají maturity a zároveň se hlásí na vysoké školy, roste zoufalství. Termíny jednotlivých zkoušek jim totiž často kolidují. Nezávislý spolek Česká středoškolská unie (ČSU) pro rektory a děkany vysokých škol sepsal dopis, ve kterém je žádá o posunutí přijímacích zkoušek na přelom června a července.

Období maturity je pro studenty za dobu studia nejhektičtější a koronavirová pandemie už tak náročné době příliš nepomohla. Řadě studentů navíc čas ubrala i povinná výpomoc během krize. Středoškoláci přišli kvůli distanční výuce o běžný studijní řád a komunikace s pedagogy se dle vyjádření ČSU výrazně zhoršila.

 

Podle průzkumu, který spolek provedl ve spolupráci s iniciativou Férové přijímačky na VŠ 2020, jsou proti případnému posunutí termínů na přelom června a července pouhá 3 % ze zhruba 1500 maturantů.

 

 

"Termíny maturit a přijímacích řízení mezi sebou letos často mají pouze několik dní, či se dokonce překrývají. Někteří středoškoláci tak nebudou mít dostatek času na odpočinek, ani na přípravu na přijímací zkoušky, které stejně jako maturitní zkouška zásadně formují jejich budoucnost. Čeští uchazeči jsou také znevýhodněni oproti slovenským vrstevníkům, kterých je na českých vysokých školách 7 % a kterým byla maturita udělena úředně, mají tak mnohem více času a klidu na přípravu," tvrdí ČSU, která již sedm let zastupuje české středoškoláky.

 

 

Ti mají obavy, že například studenti ze Slovenska tak získají výhodu. Těm totiž byly klasické maturity prominuty a udělili jim je úředně. Na přípravu na přijímačky na vysokou tak mají více času. S tím se pojí i potenciálně vyšší šance na studium na vytoužené škole v Česku.

 

Dle mínění ministerstva školství ale podobné ústupky nejsou vlastně potřeba. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga uvedl, že by studenti měli mít dostatečný čas na řádnou přípravu. Zároveň se ale domnívá, že ho mají.

 

 

"Na řadě vysokých škol je součástí přijímaček test obecných studijních předpokladů, a to není věc, na kterou by se člověk potřeboval tři týdny učit. Samozřejmě jsou fakulty, kde jsou i specifické přijímačky, a tam chápu, že se někdo připravovat musí," prohlásil Plaga.

 

Vysokým školám v tom, aby vyšly studentům vstříc, podle ministra školství nic nebrání. Samo ministerstvo ale prý žádné ústupky nikomu nařídit nemůže.

 

 

"Nic nebrání tomu, aby vysoká škola zohledňovala různé situace, ale ministerstvo školství rozhodně nemůže přikázat, aby bonifikovali české studenty, protože dělali maturitu, zatímco v letošním roce slovenští maturanti maturitu nedělali," uzavřel ministr.

 

Někteří studenti tak na svůj vytoužený obor rezignovali jen proto, že jiná škola stanovila termín přijímaček ve vhodnější dobu. Studenti se v diskuzích na sociálních sítích shodli v názoru, že ministerstvo upřednostňuje zbytečně složité řešení před tím snadným. Ve snadném řešení vidí například úpravu zákona, který by letošní klasické maturity zrušil. Jiní se s vidinou extrémního stresu dokázali smířit a z jedné zkoušky na druhou cestují i přes polovinu republiky.

 

Ministr Plaga hovoří mimo jiné i o zákonu, který vláda přijala a který umožňuje vysokým školám přesun termínů zkoušek. Je však jen na jejich vedení, jestli se k tomu jednotlivé školy rozhodnou:

TN.cz