Vědecká práce

Nová studie: Mobily způsobují rakovinu, Alzheimera i Parkinsona

Muž s mobilem
Zdroj: Thinkstockphotos

Nová vědecká studie přichází s šokujícím prohlášením - záření z bezdrátových přístrojů jako jsou mobily nebo tablety může přispívat k řadě vážných onemocnění včetně rakoviny.

Vědci tvrdí, že záření z elektronických přístrojů způsobuje v těle výraznou nerovnováhu a zatěžuje organismus, což může vést až k rozvoji závažných chorob, včetně nemocí ovlivňujících mozek jsou jsou Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba!


Výsledky studie vycházejí z experimentálních dat, kdy vědci zkoumali, jak záření z přístrojů ovlivňuje živé buňky a jak může poškozovat lidskou DNA, píše britský Daily Mail.


Doktor Igor Jakimenko z ukrajinské akademie věd tvrdí, že nerovnováha, kterou záření z přístrojů vyvolává, by mohla vysvětlit spojení mezi bezdrátovými přístroji a vznikem rakoviny.


Dlouhodobé vystavení se působení přístrojů je podle vědců spojené i s menšími zdravotními problémy jako je dlouhodobá únava, migrény nebo podráždění pokožky.


Jakimenko mimo jiné tvrdí, že používání mobilního telefonu dvacet minut denně pět let v kuse zvyšuje trojnásobně riziko výskytu jednoho typu mozkového nádoru. Častější používání může riziko nádorů zvednout dokonce až pětinásobně.


"Data jsme získali od dospělých, kteří používají mobilní telefony až deset let. A to už vůbec nemluvíme o dětech, jejichž těla jsou mnohem více zranitelná," varuje výzkumník.


A jak se tedy bránit? Snadno. Prý stačí telefony k hlavě strkat co nejméně nebo si alespoň pořídit hands free sadu, aby přístroj nevyzařoval do mozku.

pez TN.cz