rychlejší šíření

Studie: Nová mutace covidu je silně infekční, výrazně zvyšuje číslo R

Kašlání v autobuse
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
2.1. 2021 18:06
Téma:

Vědci v nové studii zjistili, že mutace viru, která se začala masivně šířit především ve Velké Británii, zvyšuje reprodukční číslo R o 0,4 až 0,7. Rozdíly mezi "standardním" typem viru a jeho mutací jsou podle nich výrazné.

Reprodukční číslo R v České republice aktuálně dosahuje hodnoty 1,2. Aby epidemie začala ustupovat, mělo by klesnout pod hodnotu 1,0. S novou mutací viru se však snaha číslo R snížit může zkomplikovat. 

 

Studie Královské univerzity v Londýně, na kterou upozornil web BBC, zjistila, že mutace zvyšuje reprodukční číslo o 0,4 až 07. Podle profesora Axela Gandyho jsou rozdíly mezi dvěma "variantami" viru extrémní.

 

"Existuje mezi nimi obrovský rozdíl v tom, jak rychle se šíří," uvedl Gandy. "Jedná se o nejzávažnější změnu viru od začátku pandemie," dodal.

 

 

Studie zároveň zjistila, že rychlost přenosu viru se od vzniku nové mutace ve Velké Británii v listopadu ztrojnásobila. První výsledky naznačovaly, že nejrychleji se šíří mezi mladými lidmi mladšími 20 let.

 

Nejnovější data ale podle Gandyho ukazují, že věk není rozhodující a virus se rychle šíří napříč všemi věkovými skupinami. "Jedním z možných vysvětlení je, že první data byla shromážděna během listopadového lockdownu, kdy byly aktivity dospělých omezeny, ale školy zůstaly otevřené," vysvětuje Gandy.

 

 

Profesor Jim Naismith z oxfordské univerzity uvedl, že podle těchto nových zjištění bude zřejmě potřeba ještě přísnějších opatření. "Data studie představují doposud nejlepší analýzu a naznačují, že opatření, která jsme doposud přijali, by v případě nového viru nedokázala snížit reprodukční číslo R pod 1," uvedl.

 

Číslo R představuje nástroj, pomocí kterého se dá odhadnout vývoj epidemie a šíření viru. Pokud je jeho hodnota 2, tak - zjednodušeně řečeno - každý infikovaný nakazí další dva lidi.

 

Vakcína by měla být účinná i na nový kmen viru. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz