DUŠEVNÍ NEMOCI

Politici jsou náchylní k duševním poruchám, odhalila studie

Sněmovna
Zdroj: Profimedia
Téma:

Politici jsou až o 26 procent náchylnější k duševním poruchám než je běžný průměr. Alespoň k takovému výsledku dospěli vědci z britské univerzity King’s College na základě rozsáhlé studie, o které informoval deník Daily Mail.

Tým zkušených odborníků byl celou dobu pod vedením psycholožky Nicole Votrubové a poslance Konzervativní strany Dana Poultera. Ti společně dospěli k závěru, že politici mají až o téměř třicet procent vyšší riziko vzniku duševních poruch jako jsou deprese či pocit méněcennosti. Můžou mít i velké potíže se spánkem a v extrémních případech se může dokonce projevit paranoia vzniklá z pocitu, že je někdo sleduje.

 

Podle psycholožky na duševní i fyzické zdraví politiků působí prostředí, ve kterém se pohybují. Veřejné prostory dle ní mají negativní a dost zásadní vliv na lidský organismus. "Naše studie je vůbec první výzkum, který se zabývá duševním zdravím politiků, v tomto případě britských zákonodárců,“ dodává Poulter.

 

Celého výzkumu se podle Daily Mailu zúčastnilo všech 650 členů Dolní komory britského parlamentu. Výsledky se srovnávaly s podobnou studií z roku 2014, které se tehdy zúčastnilo téměř osm tisíc Britů.

 

 

"Stigma duševního onemocnění je mezi poslanci přítomné jako v každém zaměstnaní,“ tvrdí podle deníku experti. Podle nich je největším problém fakt, že mají dlouhou a nepravidelnou pracovní dobu, žijí ve strachu i ve stresu a neustále cestují. Mají tudíž i nedostatek spánku. Podle zahraničních médií je toto celosvětový problém, který je bagatelizován a zlehčován.

bk TN.cz