Nebezpečná chemie

Studie: Úklid vážně poškozuje zdraví! Ale jen ženám. Mužům ne!

Čištění ledničky
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Téma:

Norští vědci z univerzity v Bergenu dlouhých dvacet let sledovali, jaký vliv mají chemikálie obsažené v čistících prostředcích na zdraví mužů a žen. A zjistili něco děsivého - ženám může úklidová chemie neuvěřitelně škodit.

U žen, které používají rozličné čistící prostředky pravidelně, například u profesionálních uklízeček, může být dopad na zdraví neskutečně devastující.


Vědci totiž zjistili, že vdechování chemických výparů má na zdraví dopad srovnatelný s vykouřením krabičky cigaret denně. Tím pádem vede k výraznému snížení kapacity plic a také zvyšuje riziko, že se u dotyčných rozvine astma.

Anketa

Kdo u vás doma uklízí?

Hlasovalo 289 lidí.

Výsledky výzkumu přitom nelze brát na lehkou váhu - nejen, že probíhal dlouhých 20 let, ale účastnilo se ho přibližně šest tisíc lidí. Navíc to vypadá, že chemikálie obsažené v čistících prostředcích mnohem více škodí ženám než mužům. 


Ale jak připomíná Newsweek, který na studii upozornil, může to být dáno i tím, že pohlaví nebyla ve studii zastoupena rovnoměrně, ženy byly oproti mužům ve velké převaze.

 

"Zatímco vliv krátkodobého používání čistících prostředků na astma je dobře zdokumentovaný, chybí nám data mapující dlouhodobé účinky," vysvětluje profesorka Cecile Svanesová, jedna z autorek studie.


 

Dodala, že vědci se obávají i toho, že postupné poškozování dýchacích cest chemikáliemi den po dni urychluje přirozený proces, při němž se kapacita našich plic s věkem snižuje.

 

Rada vědců je jednoduchá - vyřaďte chemické čističe ze svého cídícího repertoáru, nahraďte je mikrovlákny a vodou.

pez TN.cz