Koronavirus v zahraničí

Stýkat se nesmí ani sousedé! Země přitvrzují zavedená opatření

Téma:

Opatření proti šíření koronaviru zpřísňuje stále více zemí. Výrazně přitvrdí Slovensko, kde bude už od úterý zakázané shromažďování více než šesti lidí. Další opatření budou v zemi platit od čtvrtka. Zpřísňuje i Velká Británie, kde se v nejvíce zasažených oblastech zavřou bary a restaurace. Před zaváděním celostátních karantén varuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Slovenské střední školy v pondělí zavedly distanční výuku, od úterý bude zakázáno shromažďování více než šesti lildí. Od čtvrtka se ruší hromadné akce, uzavírají se fitness centra, jídlo z restaurací bude jen s sebou a tamní vláda zavádí také plošné nošení roušek.

 

Podle premiéra Matoviče je balíček opatření poslední možnost před celostátní karanténou. Slovenská vláda chce primárně omezit pohyb lidí.

 

Nová opatření kritizuje nejen opozice, ale i někteří členové vlády. "Na základě jakých podkladů, jakých dat a jakých faktů chtějí zavřít restaurace, fitness centra, divadla a kina?" ptají se.

 

 

Podle tamních hygieniků se totiž covid nejvíce šíří v rodinách, firmách a zdravotnických zařízeních. Naopak bary jsou v žebříčku až na jedenáctém místě.

 

Nová opatření v pondělí oznámila také vláda Velké Británie, která zemi rozdělila na základě výskytu nákazy do tří stupňů. V nejvíce zasažených oblastech, kam úřady prozatím zařadily jen Liverpool, zavřou bary a restaurace a lidé z různých domácností se nebudou moci stýkat.

 

"V každé oblasti budeme pracovat s místními úřady na dalších opatřeních, která by se mohla zavést lokálně," tvrdí tamní premiér Boris Johnson.

 

 

V Číně kvůli dvanácti nakaženým ve městě Čching-tao chtějí úřady na koronavirus otestovat všech jeho 9 milionů obyvatel.

 

Stále víc zemí zvažuje zavedení celostátní karantény. Před tím ale varovala WHO, podle které může mít taková plošná uzávěra obrovské ekonomické dopady. Před několika měsíci přitom ta samá organizace vyzývala státy k opatrnosti při návratu z lockdownu k normálnímu životu.

 

Jak Slovensko a další země zpřísňují opatření, se podívejte zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Patrik Balcar, kvo TN.cz