Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Velká kalamita

Sucho a kůrovec pustoší české lesy, škody jdou do miliard!

Sucho a kůrovec za loňský rok způsobili lesníkům miliardové ztráty. Napadeného dříví je v Česku nadbytek a jeho cena klesla až o polovinu. Pro majitele lesů je to pohroma, proto někteří nabízejí pozemky k prodeji i hluboko pod cenou.

Prodám lesní pozemek. Na takové inzeráty můžete v poslední době narazit mnohem častěji. Jsou jich desítky a cena začíná i na koruně za metr čtvereční. Extrémně suché počasí a kůrovcová kalamita způsobili lesníkům škody za několik miliard korun a v mnoha případech majitelům ani prodej pozemků ztráty nenahradí.

 

"V současné době je to pro vlastníky lesů, hlavně pro drobné vlastníky lesů, nejen přírodní katastrofa, ale katastrofa ekonomická. V tomto okamžiku vidím, že ta situace se bude ještě zhoršovat," říká předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů František Kučera.

 

 

Ministerstvo zemědělství se snaží majitelům lesů situaci ulehčit. Připravuje proto mimořádná opatření - například vyšší dotace do lesního hospodářství nebo kompenzace, aby bylo možné lesní porosty obnovit.

 

Novela lesního zákona by mohla začít platit už v průběhu letošního jara.

pez, TV Nova TN.cz