nedostatek vody

Sucho trápí také vodáky, sjízdných řek neustále ubývá. PŘEHLED

Vodáci přetahují mělčinu
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
24.7. 2019 17:41
Téma:

Vodácká sezóna je v plném proudu, v mnoha řekách je ale velmi málo vody. Některé toky jsou zcela nesjízdné, na jiných je splouvání velmi obtížné. Situace je špatná i na některých větších tocích, vodáci se tak často musí při splouvání připravit na přenášení.

Sucho dál trápí Českou republiku, což má výrazný vliv na stav českých řek. Mnoho z nich se dá splout jen s velkými obtížemi, jiné jsou nesjízdné úplně. Nízkým stavem trpí i některé velmi oblíbené řeky.

 

Celkem se dá splout podle portálu Raft.cz jen 22 českých řek, mnoho z nich se navíc blíží ke stavu sucha. Lidé, kteří vyráží na vodu, by tak měli zkontrolovat stav i těsně před cestou.

  

Sjízdnost řek je závislá na mnoha faktorech, limity sjízdnosti jsou stanovené pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou. Například zkušenější vodáci umí najít proudnici s dostatkem vody, i když je stav velmi nízký.

 

 

Vodáci na kajacích, plastových kánoích a ti, kterým nevadí přetahování, potřebují ke splouvání méně vody a mohou na řeku vyrazit i v případě, že je pod limitem. Naopak rafty, laminátky nebo začínající vodáci zpravidla potřebují více vody, uvádí Raft.cz.

 

Související témata:
TN.cz