MOJE ZEMĚ

Sucho trápilo Česko pět let, teď se ale blýská na lepší časy!

Barbora Slavíková
Barbora Slavíková
Aktualizováno 18:31
1.2. 2021 17:23
Téma:

Česko posledních pět let trápila velká sucha. Několik měsíců teď ale vydatně pršelo a to situaci výrazně změnilo. Pro zemědělce by mohl být start do nové sezony mnohem lepší než v minulých letech.

Zásob vody je mnohem víc než před rokem. Přitom to ještě na jaře vypadalo na pokračování pětiletého období sucha. Nakonec byl ale minulý rok nejdeštivější za posledních deset let.

 

"Panovaly ale velké rozdíly mezi srážkami v jednotlivých měsících. Zatímco v červnu jsme naměřili v průměru 151 milimetrů srážek, tak v dubnu to bylo pouhých 18 milimetrů," uvedla Dagmar Honsová, z Meteopressu.

 

 

"Loňská druhá polovina roku byla hodně deštivá, takže se půdy nasytily, navíc po novém roce napadl sníh, který se na polích drží, takže nemáme problém s vlhkostí," řekl Vladimír Pícha, předseda zemědělského svazu ČR.

 

I když zemědělci obvykle hodnotí sezonu až po sklizni, už teď předpokládají, že právě sněhová nadílka pomůže jejich letošní úrodě. Podle Českého hydrometeorologického ústavu jsou momentální zásoby podzemní vody ve sněhu přes dvacet litrů na metr čtvereční, což je pětkrát víc než minulý rok.

 

 

"Právě díky sněhu na polích čekáme, že aspoň začátek jara by měl být bez problémů," dodal Pícha. Jenže pohled klimatologů už tak optimistický není. "Letošní leden je příznivější, než byl ten minulý z toho důvodu, že jsou teploty nižší a je více srážek. V minulém roce ten leden byl velice teplý a na srážky málo bohatý,“ řekl Pavel Zahradníček, klimatolog.

 

"Nemalujme si ale, že je situace zcela ideální, ten sníh je, ale my bychom potřebovali sněhovou pokrývku i v nižších polohách podstatně vyšší, a aby se udržela do začátku jara, kdy rostliny začínají čerpat vodu z půdy," dodal Zahradníček.

 

 

Klimatologové předpokládají, že období sucha nebude v budoucnu ničím ojedinělým. Prý se ale bude častěji střídat s deštivější periodou a výkyvy z extrému do extrému tak budou častější.

 

Související témata:
ts TN.cz