Sjezd krajanů

Sudetští Němci se chtějí sejít v Česku! Věří, že to bude brzy

Bernd Posselt
Zdroj: Mediafax
Mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt

Sudetští Němci chtějí uspořádat výroční sjezd v Česku. Podle mluvčího Bernda Posselta k tomu zatím nedozrál čas, ale věří, že se tak brzy stane.

V pátek začal v Řezně třídenní sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Letošní ročník je už 70. v pořadí.

 

Sjezd se přitom nikdy nekonal tak blízko českým hranicím, Řezno je zhruba 70 kilometrů daleko. "Záměrně jsme město vybrali, protože není jen významným městem sudetských Němců, ale historicky také symbolem sjednocené Evropy. Chceme tím vyslat signál," uvedl mluvčí Bernd Posselt.

 

Zároveň předák sudetoněmeckého spolku prohlásil, že v následujících letech chce jít ještě dál a dosáhnout toho, že se sjezd bude konat v Česku. Posselt dlouhodobě tvrdí, že to by byl rozhodující milník na cestě smíření Čechů a sudetských Němců.

 

Na sjezd by měla dorazit celá řada politiků a dalších hostů z Německa i Česka. V sobotu pronese projev německý ministr vnitra Horst Seehofer, bavorský ministerský předseda Markus Söder a předák sdružení Posselt.

 

 

Česko bude reprezentovat velvyslanec v Německu Jan Podivínský. Premiér ani žádný ministr do Řezna nedorazí. Sjezdu sudetských Němců se český politik naposledy zúčastnil v roce 2017, kdy na něm vystoupil tehdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek.

 

Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech zlepšily. Krajanské sdružení ustoupilo a vypustilo ze svých stanov bod, podle kterého bude usilovat o navrácení majetku, který byl sudetským Němcům odebrán po válce. Jednotlivci o něj ale mohou žádat i nadále.

 

Česká strana zase napomohla smíření projevem tehdejšího premiéra Petra Nečase, který na sjezdu v Mnichově v roce 2013 projevil za Česko lítost nad příkořími způsobenými sudetským Němcům při odsunu. Po válce byly nuceny z Československa odejít zhruba tři miliony Němců.

epa TN.cz