dovolená v česku

Šumavu letos čeká obří nápor turistů. Strážci varují před přísnými pokutami

Michaela Klárová
Michaela Klárová
27.6. 2020 22:04
Téma:

Devět z deseti Čechů plánuje strávit letošní dovolenou v tuzemsku. Vyplývá to z posledního průzkumu pro ministerstvo pro místní rozvoj. A největší zájem je podle něj o jižní Čechy a Šumavu.

Hrady, zámky, kostely nebo starobylá města a v neposlední řadě panenská příroda - tím vším se mohou chlubit jižní Čechy. A právě na jih republiky se letos o prázdninách chystá nejvíc Čechů. Až 80 procent z nich chce letos strávit dovolenou v tuzemsku. Odpočívat budou v průměru devět dní a utratí okolo šesti tisíc korun na osobu.

 

S koncem školního roku je už teď na některých místech rušněji než obvykle. Třeba Lipno hlásí stoprocentní obsazenost hotelů a penzionů. Nemalou měrou k tomu přispěly i bonusy, které Jihočeský kraj nabídl. Konkrétně je to příspěvek 30 procent na celkovou cenu za ubytování, maximálně do výše 300 korun na osobu za noc.

 

Na obrovský nápor turistů se připravuje i Národní park Šumava, kam se letos chystá ještě víc lidí než loni. Tam, kde park očekává extrémní počet návštěvníků, bude skoro nepřetržitě na pořádek dohlížet stráž. "Budeme po celé léto mít vybraná místa, na kterých budeme posilovat strážní službu, která tam bude, dá se říci, po celý den," informovalo vedení národního parku.

 

 

Prohřešky proti přírodě prý budou strážci řešit mnohem rázněji než v předchozích letech. Třeba za koupání v ledovcových jezerech, které je v parku přísně zakázáno, může padnout pokuta ve výši deset tisíc korun. Ale nejen jih republiky se připravuje na nápor výletníků. Druhý nejvyhledávanější kraj je podle průzkumů Jihomoravský, pak následuje Liberecký, kam zvažuje přijet desetina Čechů. 

Kratší výlet po památkách nebo přírodě plánuje podle průzkumu skoro 90 procent lidí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kateřina Sejková TN.cz