Konec summitu

G7 pošle miliony na záchranu pralesů v Amazonii. Íránský ministr překvapil

Kristina Tůmová
Kristina Tůmová
Aktualizováno 26.8. 2019 21:15
Téma:

Lídři sedmi nejvyspělejších ekonomik světa vyčlení na boj s mohutnými požáry v Amazonii 20 milionů dolarů, tedy necelou půl miliardu korun. Lídři také vychvalovali vzájemnou jednotu - zejména v postoji vůči Íránu. Summit zřejmě otevřel cestu k setkání Washingtonu a Teheránu.

Kanadský premiér Justin Trudeau ještě před zahájením jednání vyrazil na krátký běh. Ranní pohodu ale vystřídal poslední bod programu - ochrana klimatu a biodiverzita. Francouzský prezident musel před zahájením některé své kolegy dokonce usměrňovat.

 

Macron se na úvod pochlubil dárkem pro státníky - hodinkami vyrobenými z recyklovatelných materiálů. Debatu ale ovládly především mohutné požáry v Amazonii. Lídři se dohodli, že na boj s nimi uvolní v přepočtu půl miliardy korun.

 

"Teď je nejdůležitější oheň uhasit a poté se věnovat opětovnému zalesňování tohoto našeho dědictví," prohlásil generální tajemník OSN António Guterres.

 

Summit skupiny G7 přinesl také jedno překvapení. V neděli do přímořského letoviska přiletěl šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf. Sešel se ale jen se svým francouzským protějškem, prezidentem Macronem.

 

 

"Dnes ráno prezident Rúhání řekl, že je připravený se setkat s kterýmkoliv lídrem. Podle mě, pokud přijme setkání s prezidentem Trumpem, najdeme cestu k dohodě," uvedl v neděli Macron.

 

Zaríf jednání se Západem o záchraně jaderné dohody údajně podmínil zvýšeným vývozem íránské ropy, který kvůli americkým sankcím klesl. Setkání je otevřený i šéf Bílého domu. Skupina G7 má také svůj požadavek - Teherán nesmí nikdy získat jadernou zbraň.

 

Svůj program v pondělí zakončily také manželky státníků. Odložily formální šaty a na pláž, kde sledovaly mladé surfaře, přišly v pohodlném oblečení. Melania Trumpová a Brigitte Macronová ale ze svého stylu neslevily a vysoké podpatky neodložily ani na této procházce.

epa TN.cz