jednání ve Francii

Summit G7 pokračuje, Trump a Johnson si padli do oka

Téma:

Ve francouzském Biarritzu pokračuje summit sedmi nejvyspělejších ekonomik světa. Sešli se tam i dva z nejmocnějších mužů světa - americký prezident a britský premiér. A prý to byla velmi přátelská diskuze. Johnson je podle Trumpa tím pravým, kdo zajistí odchod Velké Británie z Evropské unie.

Jednání u kulatého stolu i řada setkání mezi čtyřma očima. V pětihvězdičkovém plážovém hotelu Palais se mluví o situaci v Íránu a napětí v Perském zálivu, raketách vypálených z pobřeží Severní Koreje a brexitu. Debaty v budově z poloviny devatenáctého století, kde noc vyjde na 15 tisíc korun, prý pokračují v přátelském duchu.

 

Do oka si při snídani padli britský premiér se šéfem Bílého domu. Na prvním společném jednání probírali pobrexitovou obchodní dohodu mezi zeměmi. Boris Johnson Donalda Trumpa dokonce při scházení schodů kamarádsky podržel, když prezident zakopl.

 

"Víte, kdo to je? Tohle bude fantastický premiér, to vám povídám," zhodnotil Trump.

 

Johnson se snažil na ostatní lídry zapůsobit, seč mu síly stačily. Předčasnou pochvalou za organizaci summitu pobavil šéfa Elysejského paláce. Vytáhl se ale znalostí francouzštiny.

 

 

Bez povšimnutí nezůstaly ani manželky prezidentů a premiérů. Před sobotní večeří nejvíce hledáčky fotografů přitahovaly outfity Melanie Trumpové a Brigitte Macronové. Obě zvolily neutrální barvy s minimem doplňků. A kdo do oblečení investoval více? První dáma USA - podle britských deníků její šaty vyšly asi na 88 tisíc korun, Macronová za ty své dala 70 tisíc.

 

U večeře si už lídři pochutnávali na tradičních baskických pokrmech, jako předkrm tým kuchařů oceněných michelinskou hvězdou servíroval rajčatovo-paprikovou piperadu. Hlavním chodem bylo ragú s tuňákem a dezertem variace místních sýrů a broskvový koláč.

 

Dámy měly o poznání klidnější program. V třicet kilometrů vzdáleném městečku Espelette v neděli ochutnávaly baskické víno a navštívily farmu, kde se pěstují tradiční červené papriky. Zazpívaly si také s místním kostelním sborem a ve vile autora hry Cyrano z Bergeracu si užívaly taneční vystoupení regionálního souboru.
 

Kristina Tůmová / klma tn.cz / TV Nova