Historické jednání

Přes balkánské země proudí tisíce uprchlíků. Takhle to chce EU řešit

Téma:

V bulharské Sofii se konal první summit balkánských zemí a Evropské unie za posledních 15 let. Hlavním tématem bylo posílení vztahů mezi státy a vzájemná spolupráce v oblastech obchodu, bezpečnosti a především migrace. Právě balkánské země jsou v souvislosti s příchodem migrantů do Evropy klíčové.

Čtyřicet až padesát tisíc běženců z Afriky a Asie je podle OSN v balkánských zemích. Do Bosny a Hercegoviny jen letos přicestovalo na 4000 migrantů, což je téměř šestkrát víc než za celý minulý rok. Chtějí se dostat dál do Evropy, často přes Chorvatsko.

 

"Situaci sledujeme a jsme připraveni na změnu migrační trasy. Děje se to poslední čtyři měsíce a bez závažných problémů chráníme státní hranici," uvedl šéf ochrany chorvatské hranice Zoran Nicheno.

 

Lídři balkánských zemí a Evropské unie se na summitu v Sofii shodli, že dosavadní spolupráce v otázkách migrace byla efektivní a hodlají ji dál rozvíjet.

 

Politici diskutovali také o budoucnosti Srbska, Makedonie, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Albánie v Evropské unii. K brzkému přijetí šestice zemí do Unie se ale lídři členských zemí staví skepticky.

 

 

"Musíme být konzistentní, tvrdí, optimističtí, ale také uvědomělí s našimi sliby. Ale myslím, že je nám všem dnes jasné, že jsme učinili další a významný krok na cestě zemí západního Balkánu směrem k Evropě," prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.

 

Summit lídři uzavřeli prohlášením, ve kterém Evropská unie ujišťuje balkánské země o podpoře v otázkách politiky, ekonomiky a sociálních reforem. Shodli se, že je třeba spolupracovat v boji proti terorismu a extremismu.
Příští summit Evropské unie a balkánských zemí by se měl konat v roce 2020. Hostit ho bude Chorvatsko, které bude předsedat Radě Evropské unie.

Ema Klementová/epa TN.cz