Další za 6 let

Zatmění krvavého superměsíce: Podívejte se na nejlepší záběry!

Téma:

Dlouho očekávanou událost si Češi nenechali ujít. V pondělí ráno se nám naskytl úchvatný pohled na úplné zatmění tzv. krvavého vlčího superměsíce. Pokud jste ho propásli, další uvidíte až za šest let.

V pondělí 21. ledna v časných ranních hodinách došlo k zajímavému zatmění Měsíce. Dlouho očekávaný jev, nesoucí mystický název "krvavý vlčí superměsíc", byl specifický hned v několika ohledech.

 

Především se jednalo o poslední úplné zatmění Měsíce v tomto desetiletí. Pokud jste ho neviděli, na další si počkáte víc než šest let.

 

Částečné zatmění začalo už ve 4 hodiny a 33 minut a celý kosmický jev skončil v 7 hodin a 50 minut. Měli jsme štěstí, že Měsíc v Česku v pondělí zapadl až těsně před osmou hodinou, takže celý proces byl z našeho území viditelný. Obyvatelé Austrálie například to štěstí neměli, z jejich strany světa nebylo nic vidět.


GALERIE: Úplné zatmění měsíce 2019

1
/
15
Zdroj: Petr Horálek
Dopad meteoritu na Měsíc během zatmění
 
 

Hlavní podívaná - tedy úplné zatmění - začalo v 5 hodin a 41 minut a skončilo v 6 hodin a 43 minut. Trvala tedy celkem 62 minut a jeho maximální fáze nastala v 6 hodin a 12 minut.

 

Podívejte se na zajímavé video o posledním zatmění Měsíce na dlouhou dobu:

 

Jedním z rysů, které toto zatmění doprovázelo, byl jev zvaný "superúplněk". Znamená to, že Měsíc se nacházel v nejbližším bodě k Zemi na své oběžné dráze. V tu chvíli se zdál přímo obrovský.

 

Aby toho nebylo málo, v pondělí jsme se rovněž dočkali fenoménu, který známe pod názvem "krvavý měsíc". Tento jev nastává ve chvíli, kdy se paprsky Slunce v atmosféře zlomí takovým způsobem, že se Měsíc při zatmění zbarví do ruda.

 

 

A co mají s pondělním zatměním společného vlci? Odpoveď je v tomto případě jednoduchá - prvnímu lednovému úplňku se přezdívá "vlčí měsíc". Tento název dostal od indiánů, kteří slyšeli, jak během mrazivých lednových nocí u jejich vesnic vyjí hladoví vlci.

 

Magické spojení krvavého měsíce, superúplňku a úplného zatmění mnozí lidé vnímají jako zlověstné znamení. Není divu, že tento zajímavý jev přitahuje nejrůznější konspirační teoretiky, podle kterých se jedná o předzvěst něčeho zlého.

 

Podívejte se na zrychlené záběry zatmění superměsíce:

 

 


Připomeňte si reportáž o superměsíci z nedělních Televizních novin:   

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

sei TN.cz