Masopustní zvyky

Svatba v tyto dny končí neštěstím! Stane se děsivá věc, tvrdí pověra

Svatba
Zdroj: TN.cz, Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Masopust je spojen s řadou zvyků a pověr. Na dnešek připadá tzv. tučný čtvrtek, kterým startuje vrcholné masopustní období. V něm bychom se podle tradice měli přejídat a veselit. Pozor by si měli ale měli dát lidé, kteří se chtějí brát.

Tučným čtvrtkem začíná poslední období masopustu, po kterém přichází 40denní půst před Velikonocemi. Podle zvyku bychom se měli co nejvíce najíst masa i dalšího tučného jídla a napít piva. Jen tak budeme mít dostatek sil na nadcházející postní období a celý rok.


Seznam restaurací, které na tučný čtvrtek připravily speciální nabídky, najdete zde.

 

Hlavní zábava začínala na tzv. masopustní neděli a trvala celé tři dny, než vyvrcholila masopustním úterý a průvodem v maskách. Neděli se říkalo také taneční, protože se chodilo do hospody k muzice, případně na náves. Večírek se většinou protáhl až do druhého dne a také v pondělí se oslalovalo.

 

V úterý tradičně procházejí vesnicí různé maškary. V minulosti měla každá z nich určené pořadí v průvodu, do kterého jste nemohli jen tak s nějakou maskou. Tradiční byla maska koně nebo medvěda, který tancoval se všemi ženami, nemohly ho odmítnout, aby byly další rok plodné.

 

Jak vysoko při tanci lidé vyskočili, tak vysoké v sezoně vyrostlo obilí, len nebo konopí. Masopustní veselí končilo pochováním basy. Nástroj (nebo jeho atrapa) se vynesl ven v neckách a obřadně pohřbil na znamení toho, že zábava končí a na basu dlouho nikdo nezahraje.

 

 

Podobné zvyky se v některých regionech stále dodržují. Jsou ale pověry, na které už mnozí zapomněli. Například poslední tři dny masopustu (od neděle do úterý) by se neměl nikdo ženit a vdávat, jinak budou oba manželé blázni. Svatby by se neměly konat ani v době půstu, už ale z jiného důvodu - právě proto, že veselí skončilo.

 

V době masopustu se podle pověry nemá ani příliš pracovat. Přísloví totiž říká, že "kdo v masopustě moc dělá, v létě to odleží". Masopust končil v úterý přesně o půlnoci. Věřilo se, že kdyby lidé tancovali až do rána, objevil by se mezi nimi ďábel v převleku za cizince v zeleném kabátě.

Související témata:
epa TN.cz