svatební tabu

Svateb v květnu přibývá. Může to mít strašlivé následky, tvrdí pověra

Téma:

Květnové svatby - dříve šlo o tabu, teď je to naopak hit. Zatímco ještě donedávna byly v květnu obřadní síně prázdné, v posledních letech radnice nestíhají. Za posledních dvacet let jejich počet vzrostl více jak trojnásobně. Loni u nás v květnu sňatek uzavřely bezmála čtyři tisíce párů a letos to pravděpodobně bude ještě víc.

Zuzana a Pavel si dnes odpoledne řekli "ano" v obřadní síni v Chrastavě na Liberecku. Svatbu v květnu si vybrali záměrně - líbí se jim, že je už jaro v plném proudu. A na pověry prý nevěří. "Já nejsem pověrčivá moc. A když se mi něco stane, tak je úplně jedno, jestli jsem se vdávala v květnu nebo srpnu. Jsme došli ke stejnému názoru, že nám to nevadí," řekla Zuzana.

 

Svatba v máji, do roka máry - podle pověry se budoucí novomanželé obávali o zdraví ženy i o život potomka. Pověra prý vznikla v 18. století. "Když se lidé vzali v květnu a v ten květen zplodili miminko, tak se narodilo v lednu, únoru, a ty děti nepřežívaly," vysvětluje pověru matrikářka Kateřina Brejlová.

 

Jenže co platilo dříve, neplatí dnes a pověrčivost u budoucích manželů už také příliš nefrčí. Květnové termíny svateb jsou proto dlouho dopředu obsazené. "To mohu jenom potvrdit, máme všechny soboty obsazené. Určitě jich bude víc než dvacet," řekl oddávající v Děčíně Vladislav Raška.

 

 

 

Zamluvit si termín svatby na květen znamená zavolat na úřad a objednat si termín minimálně půl roku dopředu. "Proč jsme si vybrali květen? Je to měsíc lásky. Na pověry nevěříme, to není o pověrách, ale o lidech," tvrdí novomanželé Miroslav a Žaneta.

 

A spokojeni jsou i majitelé restauraci a hoteliéři, kteří nabízejí svatebčanům zázemí. "Letos máme pět svateb, na příští rok už mám zamluvený na květen dvě svatby," řekla provozní hotelu Renata Varhaníková.

 

Otázkou je, jaká pověra nebo zvyklost vezme za své příště. Bude to třeba, že svatba musí být do roka a do dne od zásnub?
 

Související témata:
Martin Kočárek, sei TN.cz