11. LISTOPAD

Svátek svatého Martina. Z tradice je dnes spíše komerční záležitost

Téma:

Svatomartinská husa, mladé víno, koláče nebo kynuté buchty. To je tradiční svatomartinské posvícení. Stejně jako jiné svátky i tento se stal výnosnou komerční záležitostí. Například vinaři ho využívají k prezentaci mladých vín.

Svatý Martin se i pro ty, kteří nevěří, stal jednou z nejpopulárnějších postav křesťanství. Připomínáme si ho v den jeho smrti, tedy 11. listopadu. Nejdříve byl římským vojákem, později poutníkem a nakonec biskupem.


"Martin je prostě typický hrdina křesťanství, hlavně se tedy zdůrazňuje jeho péče o chudé a vlastně starost o věci zdejší," popisuje historik.

 


Svátek svatého Martina je spojený s tradiční svatomartinskou husou. Říká se, že se nechtěl stát biskupem, a proto se schoval mezi husy. Ty ho ale hlasitým kejháním prozradily.


"Možná proto skončily na pekáči a ta husa měla i docela zajímavou věc, jak se porcovala. To mělo svoje pravidla. A že třeba jenom vrchní křidýlko dostával ten nejnižší sluha, aby dobře lítal, pak vyšší sluha dostával stehýnko a ten statkář měl vlastně celou tu husu," řekl šéfkuchař Jan Punčochář.

 

Podívejte se na reportáž Televizních novin:


Na stole pak vedle svatomartinské husy nesmí chybět ani mladé víno. Ve Francii mají beaujolais, tuzemští vinaři se inspirovali a vznikla svatomartinská vína.


Svatomartinské víno je prvním vínem ročníku, které je možné ochutnat. Vinaři podle něj odhadují jakou kvalitu daný ročník bude mít.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Kristýna Svobodová, mb TN.cz