Kdy pro důchod

Výplaty důchodů se kvůli svátkům mění. Přijdou i o dva dny později

Důchody - 1
Zdroj: Getty Images
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 8. 4. 2020
Téma:

Důchodci se v průběhu roku 2020 musí připravit na změny, které v termínech vyplácení důchodů nadělaly státní svátky. Právě kvůli době svátků bylo podle České správy sociálního zabezpečení třeba období splatnosti posunout. Některé z důchodů tak dorazí dřív, na jiné si důchodci naopak počkají o trochu déle.

Změna, kterou na svých webových stránkách avizovala ČSSZ, se týká nejen starobních, ale také invalidních a pozůstalostních (vdovských, vdoveckých a sirotčích) důchodů. K posunutí jejich výplatních termínů dochází kvůli svátkům v řádu maximálně dvou dnů.

 

Důchody, jejichž výplatní termín připadá na Velký pátek 10. dubna, budou vyplaceny už o den dřív, tedy 9. dubna. Naopak ty, které mají výplatní termín v neděli 12. dubna, dorazí ke svým pobíratelům až v úterý 14. dubna.

 

 

Termín 2. května, který připadá na sobotu, díky Svátku práce výjimečně nahradí čtvrteční datum 30. dubna. Důchodci, kteří očekávají svůj starobní, invalidní či pozůstalostní příspěvek v pátek 8. května, jej obdrží už ve čtvrtek.

 

Červencové datum výplaty důchodů, které připadá na Den upálení mistra Jana Husa v pondělí 6. července, bude odsunuto až na úterý 7. července. Důchody, které by měly být dle kalendáře vyplaceny na Štědrý den, lidé obdrží už o den dříve, tedy 23. prosince.

 

 

Díky svátkům se tak důchodci dočkají ve většině případů peněz dříve. Vyčkat o dva dny déle budou muset jen v druhém dubnovém výplatním termínu a v případě důchodu, který ČSSZ vyplácí v červenci. Za běžné situace důchod putuje pouze na bankovní účet člověka, který ho pobírá, případně jeho manželky či manžela, nebo je možné, aby si důchodce peníze vyzvedával na pobočce pošty.

 

Vyhlášení nouzového stavu však důchodcům a seniorům v tomto bodě přineslo změnu. Vzhledem k tomu, že právě senioři patří mezi rizikové skupiny a vláda i zdravotničtí odborníci jim doporučují raději nevycházet z domu, je po dobu trvání nouzového stavu možné za sebe pro důchod poslat náhradu. Důchodci tak mohou vystavit plnou moc někomu z příbuzných či pečovatelů, kteří je mohou při vyzvednutí důchodu zastoupit.

TN.cz