Dřív než 11. listopadu

Svatomartinské víno bude letos dřív, Češi si ho užijí už o víkendu

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Aktualizováno 22:41
7.11. 2019 22:34

Pokuta stovky tisíc korun hrozila každý rok vinařům, kteří dali na trh s předstihem svatomartinská vína. Ta se totiž mohou prodávat až od 11. listopadu. Vinařský fond ale pro letošek změnil pravidla. Na pultech budou už v pátek.

Byla to každoročně velká sláva, když se na náměstích mnoha měst a ve vinotékách otevíraly první lahve jedenáctého jedenáctý přesně v jedenáct hodin a jedenáct minut. Letos ale roky pracně budovaná tradice padla. Kdo chce, může si koupit svatomartinské víno už o tři dny dřív.

 

"Dneska už to není jen o svatomartinských vínech, jsou to svatomartinské hody, svatomartinské posvícení. A spousta těch akcí se koná už o víkendu," vysvětluje ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

 

Vinařský fond tak prý vyšel vstříc provozovatelům restaurací. Mnohé podniky už teď lákají milovníky dobrého jídla na oblíbenou pečínku. A k tomu jim chtějí dopřát právě svatomartinská vína.

Davy lidí tak nejspíš náměstí letos jedenáctého listopadu nezaplní. Láhve svatomartinského vína budou tou dobou už několik dnů i v tom nejposlednějším supermarketu.

 

I sami vinaři přiznávají, že obliba těchto vín trvá jen pár dnů a ne celý podzim, jak by chtěli. A nezmění to prý ani letošní výborná kvalita těchto vín.

 

Počet lahví svatomartinských vín zůstává už několik let stejný - k mání jich budou lehce přes dva miliony.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz