Utopení dvou chlapců

Svědectví od jezera: "Matky byly zoufalé, hodiny se nic nedělo!"

Téma:

Svědci tragédie na jezeře Lhota mluví o pochybení zaměstnanců areálu. Poté, co matky ztratily dva syny, údajně dlouho trvalo, než vůbec vyhlásili místním rozhlasem pátrání. Sedmileté chlapce našli potápěči asi po hodině, už jim nebylo pomoci.

Dva semiletí chlapci zmizeli pod hladinou ve čtvrtek kolem jedné hodiny odpoledne. Dlouhou dobu je ale nikdo nezachraňoval, podle jedné ze svědkyň dokonce hodinu trvalo, než zaměstnanci areálu vůbec vyhlásili místním rozhlasem, že se děti ztratily.

 

"Po klucích zbyly jen kruhy na hladině. Už je to přes hodinu a pořád se nic neděje," popsala svědkyně pro TN.cz. Ani po hlášení rozhlasem ale ještě návštěvníci netušili, že se v jezeře odehrává tragédie a koupali se dál.

 

Zaměstnanci totiž podle svědků nechtěli šířit paniku a nenařídili lidem, aby z vody vylezli a mohlo se začít s pátráním. "Když to trvalo hodinu, už jsem si říkala, proč nevyhlásí, aby lidi šli z vody ven a aby si každý rodič vzal svoje dítě k sobě," uvedla pro agenturu Aktu.cz další svědkyně.

 

GALERIE: Pátrání po dvou chlapcích u jezeru Lhota u Brandýsa nad Labem

1
/
7
Zdroj: AKTU.cz
Pátrání po dvou chlapcích u jezeru Lhota u Brandýsa nad Labem - 1

 

Jedna z maminek zmizelých dětí se mezitím podle svědků vrhla do vody, zřejmě ale neuměla plavat a začala se topit. Jeden z návštěvníků ji zachránil, ostatní zavolali záchranáře, kteří jí podali léky na uklidnění.

 

 

"Šla jsem do kanceláře, kde už jim nějaká zdravotnice nabízela pomoc. Ale ta paní mi řekla: 'Nepleťte se do toho, co mi do toho kecáte, běžte pryč.' My jsme namítali, že takhle ty děti přece nenajdou, někdo je musí hledat. Nakonec jsme volali policii a záchranku my, návštěvníci. Areál odmítal," sdělila svědkyně.

 

Až pak také na místo dorazili policisté a hasiči, kteří začali po chlapcích pátrat. Nejdříve nebylo jasné, jestli se ztratili ve vodě, nebo na břehu, proto pracovali s oběma variantami. Nakonec ale našli potápěči děti v jezeře utonulé.

 

Bezvládná těla vytáhli záchranáři z vody až kolem páté hodiny odpoledne. Celá akce tedy trvala čtyři hodiny, podle svědků se ale mohlo všechno urychlit. "Příčiny a okolnosti události jsou v šetření," uvedla na dotaz TN.cz mluvčí středočeských policistů Lucie Nováková.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa TN.cz