Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

galerie smrtící útok

Švédská policie: Zatčený muž řídil náklaďák. Je to uzbecký dělník

Muž zatčený v pátek v souvislosti s atentátem ve Stockholmu je podezřelý z toho, že řídil nákladní auto, kterým najel do davu lidí v centru města, potvrdila dnes podle agentury Reuters švédská policie.

"Dotyčný muž byl zatčen jako pachatel ... jde o řidiče," uvedl policejní mluvčí Lars Byström. Policie muže zatkla v pátek večer na severním předměstí Stockholmu kvůli podezření, že spáchal teroristický čin.

 

"Nemůžeme vyloučit, že budou zadrženi i další lidé, nicméně nic nenaznačuje tomu, že by hrozilo nějaké nebezpečí," řekl rozhlasové stanici SR policejní mluvčí, uvedla agentura DPA.

 

 

Vyšetřovatelé mají nyní čas do úterního poledne na výslech podezřelého, pak státní zástupce určí, zda bude předveden před soudce. Ten rozhodne, jestli bude muž vzat do vazby nebo propuštěn. Švédská policie zatím nepotvrdila informace televize SVT, že zatkla i druhého podezřelého.

 

Televize SVT s odvoláním na nejmenované policejní zdroje také informovala, že vyšetřovatelé našli v kamionu výbušniny. Nicméně šéf policie v televizi TV4 řekl, že toto nemůže potvrdit. V Stockholmu dnes vlají vlajky na půl žerdi a u vstupu do radnice mohou lidé vyjadřovat soustrast obětem útoku v kondolenční knize.

 

Média: Útočníkem je stavební dělník z Uzbekistánu

 

Muž podezřelý z pátečního teroristického útoku ve Stockholmu je údajně 39letý Uzbek, který sympatizuje s radikální organizací Islámský stát (IS). Uvádí to na svém webu švédský list Aftonbladet.

 

 

Stockholmská prokuratura předtím oznámila, že první ze dvou mužů, kteří byli v souvislosti s najetím kamionu do lidí zadrženi, je vyšetřován pro podezření z vraždy v rámci teroristického útoku. Policie ho zadržela již v pátek na severním stockholmském předměstí Märsta. Muž má drobná zranění.

 

Švédská veřejnoprávní televize SVT dnes uvedla, že druhého podezřelého dopadla policie na severozápadním předměstí švédské metropole Hjulsta.

 

GALERIE: Náklaďák najel do lidí v centru Stockholmu

1
/
14
Zdroj: ČTK
Náklaďák najel do lidí v centru Stockholmu - 1

 

Švédský premiér Stefan Löfven v pátek oznámil, že úřady s okamžitou platností zavedly kontrolu na hranicích, které se v příštích deseti dnech dotknou všech osob, které se chystají zemi opustit. Opatření se může prodloužit o dalších 20 dnů.

 

 

"Cílem terorismu je podkopat demokracii. Ale takového cíle nebude nikdy dosaženo ve Švédsku," prohlásil šéf švédské vlády. "Tyto druhy činnosti nikdy neuspějí. Víme, že naši nepřátelé jsou tito brutální vrazi, a nikdo jiný. Náš vzkaz bude vždy jasný: nikdy nás neporazíte, nebudete vládnout našim životům, nikdy nevyhrajete," dodal Löfven.

 

Podporu a účast Švédsku vyjádřila v pátek řada evropských zemí, a také USA s OSN. Podle poslední bilance si útok vyžádal čtyři mrtvé a 15 zraněných. Uzbecké národnosti byl i pachatel nedávného sebevražedného útoku v petrohradském metru.

 

Podívejte se na včerejší reportáž o útoku ve Stockholmu:

 

tn.cz / ČTK / gar