Potvrzeno

Švédské korunovační klenoty našli v koši! Měl na sobě nápis 'bomba'

Švédské korunovační klenoty - 2
Zdroj: Enex
Ztracené švédské korunovační klenoty

Švédsko může slavit. Královské rodině se vrátí cenné klenoty, které loni v srpnu ukradli zloději z katedrály nedaleko Stockholmu. Teď experti potvrdili, že šperky, které se našly v odpadkovém koši, jsou skutečně originální královské skvosty.

Dvě koruny, říšské jablko, drahokamy a perly z pohřebních insignií krále Karla IX. Švédského a jeho manželky Kristiny Holštýnsko-Gottorpské z roku 1611 přesahují hodnotu 160 milionů korun. Kvůli historické významnosti je ale jejich cena nevyčíslitelná.

 

Policie teď potvrdila, že se opravdu našly v odpadkovém koši ve městě Akersberga, kde se objevily před týdnem po více než půlročním vyšetřování. Hlídka na stockholmském předměstí si všimla podezřelého koše na autě, který měl na sobě nápis "bomba". Koš kvůli obavě z výbuchu dostali forenzní technici, kteří šperky našli.

 

V souvislosti s krádeží byli už zadrženi tři muži. Soudní proces s jedním z nich, 22letým obžalovaným, byl kvůli nálezu královských klenotů dočasně přerušen. Policie ho dopadla v září, zhruba dva měsíce po krádeži. Informuje o tom portál thelocal.se.

 

 

Korunovační klenoty zmizely z katedrály Strängäs na konci července během návštěvních hodin. Pachatelé z místa činu podle svědků uprchli v motorovém člunu. Policie se zaměřila na zločineckou organizaci ve Stockholmu, vyšetřování stále pokračuje.

epa TN.cz