Za krásami Česka

Svět na dosah ruky. Tato česká místa se hravě vyrovnají krásám cizích zemí

Svět u nás
Zdroj: Getty Images
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 4. 4. 2020
Téma:

Ačkoli po prohlášení epidemiologa Romana Prymuly, že se Češi nemusí do zahraničí podívat i další dva roky, řada občanů hořce zaplakala, není třeba propadat zoufalství. Některá mnohdy nepříliš známá místa Česka oslní svou krásou i podobou s dominantami oblíbených zahraničních destinací.

Ačkoli Češi doufají, že se koronavirová situace co nejdříve utiší a možná už letošní léto bude stejné jako předchozí roky, Roman Prymula již dříve varoval, že se zahraniční dovolené nemusíme tak brzo dočkat. Náměstek ministra zdravotnictví a uznávaný epidemiolog prohlásil, že nutnost strávit letošní dovolenou na území Česka bude nejspíš nutností. A možná nebudeme moci vycestovat ani příští rok. To však nutně nemusí být špatné. I Česká republika je plná překrásných míst, která si s těmi zahraničními nijak nezadají.

 

Stýská se vám po nádherných vinicích v italském Toskánsku? Není třeba smutnit, svou krásou vás ohromí také Morava. Za zelenými vinicemi můžete zavítat například na Pálavu, nebo do Moravského Toskánska, které je od toho středoitalského téměř k nerozeznání.

 

 

Pokud jste obdivovateli krásy větrných mlýnů, potěšit se jimi můžete například v Těšanech na Kroměřížsku, nebo Těšnovicích ve Zlínském kraji. Morava skýtá mnohá potěšení, která snesou srovnání například s krásami Španělska.

 

 

Horseshoe Bend, část národní rekreační oblasti Glen Canyon v americkém Coloradu, hravě strčí do kapsy Solenická podkova, kterou řeka Vltava vytváří mezi přehradami Orlík a Kamýk. Jedná se o jeden z nejkrásnějších meandrů Vltavské kaskády a nejhezčí pohled je na něj prý ze skaliska Na Vraném nedaleko obce Solenice.

 

 

Za krásami pískovcových skal není třeba cestovat až do čínské provincie Čang-ťia-ťie. Prachovské skály v Chráněné krajinné oblasti Český ráj jsou přinejmenším stejně půvabné a nadto přístupnější.

 

 

Nejen Holandsko je známo voňavými květinovými koberci. Už jste navštívili Květnou zahradu arcibiskupského zámku v Kroměříži? Od roku 1998 dokonce náleží mezi památky UNESCO.

 

 

Kdo žije v představě, že řeka vlnící se mezi skalisky ho může uchvátit jen v americké Kolumbii, zřejmě ještě nikdy nenavštívil malebné Hřensko. Vstupní brána do Národního parku České Švýcarsku se nachází na Děčínsku a skalních hradeb zde narazíte i na vzácné druhy rostlin.

 

 

Skotský železniční viadukt Glenfinnan Viaduct si zřejmě vybaví zejména fanoušci filmů o Harrym Potterovi, v nichž po viaduktu přejížděl bradavický expres. Vlak do školy čar a kouzel by však bezpochyby stejně tak dobře mohl cestovat po železničním viaduktu v Kryštofově údolí. Úsek železniční trati Liberec – Česká Lípa se nachází v údolí říčky Rokytky v obci Novina.

 


TN.cz