Šíření koronaviru

"Svět nás měl poslouchat," prohlásil šéf WHO. Bojí se, že budou umírat děti

Eva Pavelková
Eva Pavelková
29.4. 2020 8:01
Téma:

Ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) prohlásil, že měly státy poslouchat jejich rady. Připomněl, že WHO vydala globální stav nouze kvůli koronaviru už na konci ledna, kdy byly mimo Čínu jen desítky případů.

"Svět měl pozorně naslouchat WHO. Celému světu jsme radili, aby zavedl jasné postupy v oblasti zdravotnictví - najít, otestovat, izolovat, vyhledat kontakty a tak dále. Státy, které se tím řídily, jsou v lepší pozici než ty ostatní," prohlásil ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

WHO vydala globální stav zdravotní nouze kvůli možné pandemii koronaviru už 30. ledna, kdy bylo mimo Čínu jen 82 případů a zatím žádné úmrtí. V Latinské Americe ani Africe tou dobou nebyly žádní nakažení a odborníci evidovali jen 10 nemocných Evropanů.

 

"Můžeme státům jen udělovat rady. Nemáme žádný mandát na to, abychom je nutili řídit se tím, co jim radíme," vysvětil Tedros, který ve svém projevu také varoval, že pandemie koronaviru není zdaleka u konce. "Máme před sebou hodně dlouhou cestu a hodně práce," dodal.

 

 

Tedros se nyní obává především o životy lidí v Africe. Kvůli omezením v cestování a pohybu přes hranice hlásí 21 států nedostatek vakcín. "Děti mají relativně malé riziko na vážné onemocnění nebo smrt kvůli Covidu-19, ale hrozí jim jiné nemoci, na které je očkování," uvedl ředitel WHO.

 

Výpadky dodávek léků a vakcín už podle zdravotnické organizace ovlivnily kolem 13 milionů lidí, kteří trpí obrnou, spalničkami, cholerou, žlutou zimnicí či meningitidou. "Počet případů malárie se v subsaharské Africe může zdvojnásobit," varoval Tedros.

 

Část projevu (v angličtině) si můžete pustit pod titulkem článku.

 

WHO čelí kritice především ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, který pozastavil její financování. Organizace podle něj neudělala dost v boji proti šíření Covidu-19. Zpočátku navíc podle čínských údajů informovala o tom, že se koronavirus nepřenáší z člověka na člověka.

 

 

Spojené státy ale nezavedly téměř žádná omezení až do poloviny března, kdy už WHO vyhlásila stav globální pandemie. Zakázaly jen vstup cizincům, kteří pobývali v Číně.

 

Zhruba třetina případů onemocnění Covid-19 je v USA, které mají také největší počet úmrtí, více než 56 tisíc. Podle Trumpa je to proto, že USA testují mnohem víc a spolehlivěji než jiné zeme.

TN.cz