jaderná dohoda

Svět nedodržel ultimátum! Írán začne více obohacovat uran

Íránský prezident Hasan Rúhání reaguje na zrušení dohody
Zdroj: ČTK
Írán dodržel svůj slib
Téma:

Írán splnil svůj slib a v neděli oznámil, že odstupuje od další části jaderné dohody z roku 2015. Dále také bude uran více obohacovat, jelikož státy nedodržely ultimátum šedesát dní pro dojednání podmínek nové jaderné dohody.

Státy nedodržují své závazky, uvedl v neděli náměstek ministra zahraničí Abbás Arákčí, který také oznámil, že Írán prolomí stanovený limit pro obohacování uranu. Na tiskové konferenci vystoupil přesně šedesát dní poté, co dala země státům, které jsou součástí jaderné dohody z roku 2015, ultimátum.

 

Jelikož státy nevyjednaly podmínky nové jaderné dohody, Írán během několika hodin obohatí uran nad limit 3,67 %, aby poskytl palivo pro elektrárnu Bushehr. "Budeme obohacovat uran na základě našich potřeb," uvedl mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrouz Kamalvandi.

 

Dále také Arákčí řekl, že Írán bude každých šedesát dnů odstupovat od dalších závazků, které vyplývají z jaderné dohody. Pokud však signatářské státy podniknout kroky, které by zastavily sankce USA, je Írán otevřen k dalším diplomatickým jednání, informovalo BBC.

 

 

Od jaderné dohody s Íránem odstoupily Spojené státy v loňském roce. Zároveň také na stát uvalily sankce. Od té doby napětí mezi zeměmi stále stoupá. V roce 2019 pak USA proti Teheránu stanovily nové sankce, které měly dopad především na ekonomiku země.

Související témata:
reg TN.cz