Výročí strany

Svět se bojí oslav v KLDR. Kim prý plánuje pohrozit ničivými zbraněmi

Kim Čong-un
Zdroj: Profimedia
Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 22. 9. 2020
Téma:

Severní Korea se připravuje na mohutné oslavy 75. výročí žaložení Korejské strany práce. Kromě tradiční vojenské přehlídky v Pchjongjangu ale může diktátor Kim Čong-un vyrukovat i s něčím hrozivějším, obávají se zahraniční pozorovatelé. Nejčastěji skloňují nový arzenál, jímž by po letech opět pohrozil světu.

Pochlubí se Kim Čong-un novými zbraněmi, anebo rovnou po delší době uskuteční další test jaderných střel? Korejská strana práce má výročí 10. října a právě tohle datum celý svět netrpělivě vyhlíží.

 

Panují totiž obavy, že si severokorejský diktátor na významný "svátek" připravil něco velkého. Stranu v roce 1945 založil jeho dědeček Kim Ir-sen, kterému dodnes náleží titul věčný prezident.

 

Podle Jima Hoara, experta na KLDR, bude Kim chtít demonstrovat sílu před vlastním lidem i zahraničím. "Kulatá výročí se v zemi berou velmi vážně a jsou důležitá. Letošní vojenská přehlídka by tak měla být výjimečná. V minulosti se diktatura vždycky chlubila novými zbraněmi. Anebo alespoň jejich maketami, to nevíme," řekl Hoare britskému portálu express.co.uk.

 

 

Vzhledem k nevyzpytatelnosti severokorejského režimu prý ale nelze dopředu s větší jistotou předpovědět, co přesně se stane. Výročí Korejské strany práce je v KLDR po narozeninách Kim Ir-sena a Kim Čong-ila třetím nejdůležitějším dnem v roce.

 

Tomu odpovídá i rozsah příprav na obří vojenskou přehlídku, která proběhne v Pchjongjangu. Vojáci během nacvičování kolabují a údajně umírají na podvýživu. Přinejmenším jeden už od letošního srpna ze zoufalství ze Severní Koreje utekl. Téměř dva měsíce rovněž nikdo neviděl na veřejnosti diktátorovu mladší sestru Kim Jo-čong. I proto se mluví o tom, že si Kim hodlá přehlídkou upevnit svou pozici ve vedení státu.

 

 

Části KLDR během léta zasáhla tropická cyklóna a zničila rozsáhlou část úrody. Podle některých pozorovatelů je země na pokraji hladomoru. Ve druhé polovině 90. let kvůli hladu podle odhadů zemřelo až tři a půl milionu Severokorejců.

 

Kim Čong-un vyhlásil výjimečný stav. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz