smrtící zápal plic

Svět se děsí smrtícího viru z Číny, pražské letiště je zatím v klidu

Téma:

Zatímco Číňané v úterý konečně přiznali, že se nový koronavirus způsobující smrtící zápal plic šíří mezi lidmi, svět se obává, že ho cestující v letecké přepravě mohou zavléct prakticky kamkoliv. Česko, kam z Číny létají přímé lety, není výjimkou. Letiště Václava Havla ale na rozdíl od vzdušných přístavů v USA, Austrálii a několika asijských zemí zatím žádná preventivní opatření nechystá.

"Opatření zavedená v USA se týkají letišť, která mají přímý spoj s městem Wu-chan. Vzhledem k tomu, že ČR nemá přímé letecké spojení s městem Wu-chan, které je ohniskem nákazy, tak v současné době nejsou zvažována opatření typu příletového screeningu (měření tělesné teploty pozn. red.) u leteckých pasažérů,“ sdělila TN.cz mluvčí ministerstva Renata Povolná.

 

Šest mrtvých, 300 nakažených

Čína se přenos infekce z člověka na člověka dlouho zdráhala přiznat přesto, že na něj upozorňovala i Světová zdravotnická organizace (WHO). Teď ale přiznala barvu. „Současné případy ukazují, že jde rozhodně o přenos z člověka na člověka,“ řekl čínské státní televizi CCTV Čung Nan-šan, šéf zvláštního týmu, který má zvládnutí epidemie na starosti.

 

Celkem je k úternímu dni potvrzeno už téměř 300 nakažených, přičemž 6 lidí nákaze podlehlo. Nejméně 15 infikovaných jsou zdravotníci, kteří se starali o nemocné, uvedla americká stanice CNN. Skutečná čísla ale mohou být vyšší. Nemocné krom Číny hlásí také Jižní Korea, Japonsko, Thajsko a nově také Austrálie.

 

Česko zatím v klidu

Česká republika by případná preventivní opatření přijala až na základě varování světové nebo evropské zdravotnické organizace (WHO či ECDC), informoval portál TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví.

 

 

"O případných opatřeních bude rozhodnuto na základě výsledku vyhodnocení údajů z monitorovaných informací z oficiálních zdrojů, zejména WHO a ECDC. Uvedená opatření budou případně učiněna na základě rozhodnutí hlavního hygienika. Ministerstvo je dále v nepřetržitém kontaktu i s ostatními autoritami ochrany veřejného zdraví ostatních členských států EU,“ uvedla Povolná.

 

Stovky milionů lidí připravených na cestu

Epidemie nového koronaviru propukla v prosinci minulého roku v čínské provincii Wu-chan v centrální části země a od té doby se lavinovitě šíří. Obavy, které virus ve světě vyvolává, už se negativně projevily na finančních trzích, upozornila agentura Reuters. Přispět k šíření nákazy by mohlo i to, že se stovky milionů Číňanů chystají oslavit sobotní nový lunární rok na dovolené či u příbuzných.

 

Příbuzný obávaného SARS

Jak přesně se virus přenáší z člověka na člověka, není známo. Panují obavy, že by se mohl šířit kapénkovou infekcí jako rýma nebo chřipka. Z analýzy odebraných vzorků je patrné, že je nový virus nejpodobnější patogenu, který v roce 2002 vyvolal epidemii SARS, tedy získaného těžkého akutního respiračního syndromu. V několika zemích na něj tehdy zemřelo na 800 lidí.

 

 

Koronaviry tvoří rozsáhlou rodinu virů, které způsobují celou řadu nemocí. Od běžného nachlazení přes chřipku až po smrtící zápal plic. Některé koronaviry se mohou snadno šířit z člověka na člověka kapénkovou infekcí.

 

Myjte si ruce, radí úřady

Každý může předcházet případné nákaze koronavirem při cestách i doma sám. Pro prevenci platí stejná pravidla jako u běžného nachlazení. Ministerstvo zdravotnictví radí vyhýbat se jedincům s akutními respiračními onemocněními, mýt si ruce, případně použít následně i dezinfekci, zejména po kontaktu s lidmi, kteří trpí příznaky akutního respiračního o nemocnění a při pobytu v místech, kde se hromadí vyšší počet lidí.

pj TN.cz