Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.11. 2018 20:54
vítězný oblouk

Svět si připomíná sto let od války. Mezi státníky vběhla nahá dívka

Zdroj: TV Nova

V Paříži u Vítězného oblouku za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a zahraničních prezidentů a premiérů včetně českého ministerského předsedy Andreje Babiše začala vzpomínková ceremonie u příležitosti stého výročí konce první světové války.

Na tento akt odpoledne naváže Pařížské mírové fórum, kde státníci spolu s dalšími delegáty budou jednat o mírových aktivitách ve světě.

 

Macrona u Vítězného oblouku, který dal postavit Napoleon Bonaparte po vítězství v bitvě u Slavkova, přivítal francouzský premiér Édouard Philippe a francouzští vojenští činitelé.

 

Agentura AP poznamenala, že světoví vůdci zmeškali přesný okamžik příměří, které začalo platit 11. listopadu 1918 v 11:00. Dnes v 11:00 kolona autobusů s prezidenty a premiéry teprve mířila po bulváru Champs-Élysées k Vítěznému oblouku.

 

Autobusy jely po bulváru vyrovnané vedle sebe, posledních několik stovek metrů státníci šli pěšky. Macron kráčel uprostřed několikařadého zástupu, Babiš šel za ním.

 

 

Paříži kvůli přítomnosti desítek zahraničních státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, jeho ruského kolegy Vladimira Putina či německé kancléřky Angely Merkelové na vzpomínkových ceremoniích u příležitosti stého výročí konce první světové války panují mimořádně přísné bezpečnostní podmínky. V ulicích hlídkuje na 10.000 policistů, nasazena byla i armáda.

 

14

GALERIE: Setkání státníků v Paříži narušila nahá demonstrantka

Zdroj: Profimedia

Světoví státníci si v Paříži připomínají 100 let od konce 1. světové války

Hodnocení:

 

Ani zostřená bezpečnostní opatření ale nezabránila demonstrantce, která do půl těla nahá pronikla na vzdálenost jen několika metrů k Trumpově koloně mířící po bulváru Champs-Élysées k Vítěznému oblouku. Policie proti ní rychle zakročila. Agentura AFP napsala, že za zábrany se podařilo dostat dvěma aktivistkám z hnutí Femen. Trojice žen z Femen s nápisem na prsou Welcome War Criminals (Vítejte váleční zločinci) protestovala již v sobotu u Vítězného oblouku, policie je ale obratem zadržela.

 

Vrcholem dnešních připomínek je pieta u Vítězného oblouku na náměstí Charlese de Gaullea po 11:00 SEČ, kdy v roce 1918 začalo platit příměří. Náměstí je přitom s navazujícím bulvárem Champs-Élysées klíčovou dopravní tepnou, takže uzávěra ještě více komplikuje již tak náročnou dopravní situaci.

 

Omezen je od rána také provoz metra, uzavřeno je z bezpečnostních důvodů vícero stanic včetně Charlese de Gaullea, kde se kříží několik linek podzemní dráhy. Uzávěry byly původně hlášeny od 8:00 SEČ, platit ale začaly zhruba o hodinu dříve.

 

Okolí Vítězného oblouku je obehnáno mobilním plotem a vstup za bariéru střeží policie. Na místě hlídkují také vojáci s automatickými zbraněmi. V ulicích jsou rovněž příslušníci bezpečnostních sborů se psy cvičenými na vyhledávání výbušnin.

 

Vzpomínková ceremonie u stého výročí konce 1. sv. války:

ČTK