rady a tipy

Svět slaví den spánku! Zjistěte, jak poloha při spaní ovlivňuje zdraví

Téma:

Na pátek 15. března vyšel letošní Světový den spánku, který je nejen oslavou spánku, ale také má upozornit na problémy, se kterými se potýká čím dál víc lidí. Zjistěte, jak dlouho byste měli spát, jaký vliv má poloha při spánku na zdraví a sny, nebo jak vyřešit problém s nespavostí!

Spánek je pro lidské tělo zásadní. Jeho nedostatek může podle vědců nenávratně poškodit DNA, což může vést k mutacím a potenciálně i vážným chorobám včetně rakoviny. Jak dlouho by měl člověk spát? Nejrozšířenějším mýtem je, že bychom měli spát osm hodin denně. Ideální délka spánku se ale u každého člověka liší.

 

"V dospělosti se udává, že by ta délka měla být kolem osmi hodin, děti ale pochopitelně potřebují spát mnohem více. Platí to i během dospívání, adolescenti potřebují hodně spát - to znamená kolem deseti hodin," říká lékařka Soňa Nevšímalová.

 

Vědci ale rovněž uvádí, že víc záleží na tom, kdy se vzbudíme, než kolik hodin spíme. Abychom byli svěží, musíme se probudit po skončení jednoho spánkového cyklu. Většina z nás k odpočinku potřebuje pět až šest cyklů, z nichž každý trvá zhruba 90 minut.

 

 

Příliš málo spánku sice škodí, s nadměrným množstvím spánku to ale taky není žádná sláva - i to totiž negativně ovlivňuje naše zdraví. Podle lékařů časté vyspávání delší než devět hodin vede k demenci. Pokud jste po dlouhém kvalitním spánku pořád unavení, může to být první symptom Alzheimerovy choroby.

 

Zatočte s nespavostí
Nemůžete usnout nebo se v noci často budíte? Existuje celá řada metod a tipů, jak zatočit s nespavostí. Světová asociace spánkové medicíny, pod jejíž záštitou vznikl Světový den spánku, na svých stránkách uvádí desatero rad, jak zlepšit spánkovou hygienu.

 

Mezi základní tipy patří vynechání těžkých jídel ve večerních hodinách, stejně tak kávy, černého a zeleného čaje nebo energetických nápojů. Doporučuje se naopak chodit spát a vstávat každý den - včetně víkendu - ve stejnou dobu. Před spaním byste také neměli pít alkohol, kouřit cigarety a stresovat se.

 

Mimo tento holý základ existuje také řada leckdy neobvyklých metod, které by vám měly pomoci snadněji usínat. Ačkoliv to může znít divně, lehněte si na bok, stlačte pravou nosní dírkou a dýchejte tou levou. Je to jogínský trik na uklidnění mysli.

 

 

Ani koulení očima není od věci. Zavřete oči a třikrát pomalu protáčejte oči směrem nahoru. Podle fyzioterapeutky tím simulujete to, co se s očima děje během spánku, čímž můžete spustit tzv. spací hormon.

 

Můžete také zkusit využít zázračné akupresurní body na svém těle, jejichž stimulace pomáhá od bolesti a napětí. Ke spánku je dobré stisknout po dobu asi 20 sekund bod mezi obočím na kořenu nosu, poté bod na spojení mezi palcem a ukazováčkem na pravé noze a místo pod nehtem na ukazováčku stejné nohy.

 

I některé potraviny vám mohou pomoci se spánkem. Mezi dobroty, které podporují kvalitní spánek patří krůtí maso, med, oves, mandle či banány. Vyhnout byste se naopak měli mastnému a tučnému jídlu, sýru a pikantním pokrmům.

 

Jak poloha, kterou zaujímáte během spánku, ovlivňuje vaše zdraví a sny, si přečtěte na další stránce.

1
2
sei TN.cz