Pandemie Covid-19

Svět vyhlíží vakcínu na koronavirus. PŘEHLED, kdo je v závodu nejdál

Očkování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 28. 7. 2020
Téma:

Od začátku pandemie se koronavirem nakazilo přes 16 milionů lidí, zotavilo se více než 10 milionů pacientů. Obětí má nemoc Covid-19 už přibližně 653 tisíc. Jak je na tom vývoj netrpělivě očekávané vakcíny, na které pracují vědecké týmy z celého světa? Světová zdravotnická organizace (WHO) má odpověď, která není úplně příznivá.

Na očkování proti nemoci Covid-19 pracuje přes 140 vědeckých týmů ze všech koutů světa. Podle aktuálních dat WHO je však pouze pět z nich tak daleko, že vakcínu testují ve třetí fázi.

 

Té předchází laboratorní, ve které se "zaseklo" 142 farmaceutických a výzkumných institucí, a první a druhá testovací, do nichž se už zapojují dobrovolníci. Je v ní 17, respektive 13 výzkumných subjektů, zjistil portál theguardian.com.

 

 

Podle nejoptimističtějších předpokladů bude první vakcína k použití na běžné populaci za 12 až 18 měsíců od zahájení vývoje, takže nejdříve v první polovině příštího roku.

 

Tyto společnosti jsou nejdál, testují ve třetí fázi:

- Oxfordská univerzita, AstraZeneca - Britští vědci k vývoji vakcíny využívají jeden ze šimpanzích virů, takzvaný vakcínový vektor. Ten v sobě nese genetický kód proteinových štěpů nalezených v koronaviru a má velkou odezvu v lidském imunitním systému. Ve Spojeném království jde testování do třetí fáze, v Jihoafrické republice a Brazílii už třetí fáze probíhá.

 

- Univerzita v Melbourne, Murdoch Children’s Research Institute - Australané se snaží vakcínu vyvinout na základě téměř 100leté vakcíny proti tuberkulóze a její účinky nesměřují pouze proti Covid-19. Probíhá třetí fáze a vliv na imunitní systém je zatím příznivý.

 

- Sinovac - Vakcína čínské farmaceutické společnosti Sinovac v sobě obsahuje "zneškodněné" částice Covid-19 a během prvních testovacích fází se osvědčila. Na dobrovolnících v Brazílii teď probíhá třetí fáze testování. 

 

 

- Ve třetí testovací fázi je rovněž vakcína čínského Institutu biologických výrobku ve Wu-chanu a společnosti Sinopharm, v nejbližších dnech do ní míří také produkt americké firmy Moderna.

 

Evropská unie (EU) se minulý týden domluvila na společném postupu při zajišťování zásob vakcín, až budou na trhu dostupné. Česko tak při jednání s farmaceutickými společnostmi zastoupí Brusel. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) budeme v tuzemsku potřebovat přibližně 3,5 milionů dávek.

Související témata:
TN.cz