živelní pohromy

Svět zasáhla série zemětřesení! Otřásal se Řím, Austrálie evakuovala

Zemětřesení poblíž Etny ničilo budovy
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Střední Itálii zasáhlo zemětřesení o síle 3,7 stupně Richterovy škály, přičemž otřesy byly cítit i v Římě, kde se chvěly zejména vyšší budovy. Výrazně silnější zemětřesení postihlo také Indonésii - ucítili ho až v severní Austrálii, kde se úřady rozhodly evakuovat obyvatele.

Zemětřesení o síle 3,7 magnituda zasáhlo Itálii v neděli večer, podle Institutu pro geologii a vulkanologii se jeho epicentrum nacházelo 14 kilometrů od Říma.

 

Otřesy proto ucítili i obyvatelé hlavního města, kde nedošlo k žádným škodám. Chvěly se tam především vyšší budovy a dočasně byl přerušen provoz metra. Zemětřesení bylo cítit v regionech Lazio, kam patří i Řím, a Abruzzo, které leží na pobřeží Jadranu.

 

Ve městě Colonna, které bylo nejblíže epicentru, zemětřesení lehce poškodilo několik budov. "Nemáme naštěstí zraněné, ale strach byl velký," uvedl starosta města Fausto Giuliani.

 

V pondělí zasáhlo masivní zemětřesení i Indonésii v oblasti Bandského moře - mělo sílu 7,3 stupně Richterovy škály. Otřesy zasáhly nejen pobřeží na jihu Indonésie, pocítili je i obyvatelé Austrálie.

 

Úřady proto evakuovaly části města Darwin na severu země. "Otřesy byly opravdu silné, všichni panikařili a utíkali k nouzovému východu. Byl jsem v osmém patře," uvedl jeden z obyvatel Darwinu. Tsunami odborníci neočekávají.

 

 

Živelní pohroma přišla hodinu poté, co indonéskou provincii Papua zasáhlo o něco slabší zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály. Otřesy potrápily i ostrov Sulawesi, který je oblíbenou turistickou destinací. V pondělí se otřásalo i Japonsko - prefekturu Čiba zasáhlo zemětřesení o síle 5,3 magnituda.

sei TN.cz