Vrcholné setkání

Světoví lídři míří na summit G7. Řešit mají brexit i požáry v Amazonii

Darja Stomatová
Darja Stomatová
Aktualizováno 23.8. 2019 13:19
Téma:

Francouzské město Biarritz hostí třídenní summit lídrů skupiny G7. Kromě policistů a četníků, kterých bude ve městě přes 13 tisíc, se na setkání představitelů nejvyspělejších zemí světa připravují i desetitisíce demonstrantů.

Slogany na krabicích, transparenty i aktivistické letáky - demonstranti se vyzbrojují na summit G7, který ve francouzském Biarritzu odstartuje už v sobotu. Do města mají protestující zákaz vstupu. Na 12 tisíc aktivistů tak bude demonstrovat v okolí.

 

Do Biarritzu míří lídři Japonska, Francie, USA, Německa, Kanady, Itálie a Velké Británie. Jednat budou o globálních výzvách, obchodu i třeba brexitu. Britského premiéra čeká na summitu i jednání mezi čtyřma očima s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

 

Před G7 Boris Johnson navštívil Německo i Francii. Podle Angely Merkelové by měl Londýn přijít s konkrétním plánem, který by nahradil irskou pojistku. Emmanuel Macron zase zdůraznil, že je nepostradatelná, protože chrání jednotný trh EU.

 

Šéf Elysejského paláce vyzval lídry k projednání dalšího palčivého problému - už tři týdny trvajících požárů amazonského deštného pralesa.

 

 

"Hoří náš domov. Amazonský deštný prales - plíce, které produkují 20 % světového kyslíku - je v plamenech. Jde o mezinárodní krizi. Lídři G7, pojďme o této krizové situaci diskutovat jako o první v pořadí!" napsal na twitteru Macron.

 

Vzkaz kritizoval brazilský prezident. Podle Jaira Bolsonara, jehož politiku odlesňování pralesa mnozí kritizují, požáry záměrně zakládají neziskové organizace a podporují "ekologickou psychózu".

 

 

Tématem summitu G7 bude i Rusko. To by se podle Donalda Trumpa mělo ke skupině přidat. O členství přišlo v roce 2014 po anexi Krymu.

 

"Vyvstala otázka: měli bychom vrátit Rusko zpátky? Spoustu času trávíme tím, že o Rusku na těchto setkáních mluvíme a ono tam není. Myslím, že by bylo dobré, kdyby tam bylo," tweetoval Trump. Rusko by návrat mezi světovou elitu přivítalo.

Související témata:
vbo TN.cz