Významné výročí

Světoví lídři uctili oběti z Osvětimi. Od osvobození tábora uplynulo 75 let

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Aktualizováno 27.1. 2020 21:47
Téma:

Svět si připomíná 75 let od osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim. Na jih Polska se sjelo několik desítek státníků převážně z Evropy. Památku obětí nacistického režimu uctil také předseda české vlády Andrej Babiš.

Z pražských Kbel odletěl Andrej Babiš krátce po poledni. U osvětimského památníku se sešel třeba se španělským králem Felipem šestým nebo polským prezidentem Andrzejem Dudou.

 

Právě ten zahájil pietní akce v Osvětimi už ráno položením květiny u zdi smrti – místa, kde byli vězni během druhé světové války popravováni. Oficiální program proběhl odpoledne, kdy promluvili také ti, kteří hrůzy koncentračního tábora přežili. V závěru vystoupil ředitel státního muzea Auschwitz Birkenau.

 

Státníci se pak jeden po druhém poklonili památce obětí nacistického režimu. V malých skupinkách zapalovali svíčky přímo pod osvětimským památníkem.

 

 

U příležitosti osvobození tábora se konalo v minulých dnech v Jeruzalémě světové fórum o holocaustu. Zúčastnili se ho mimo jiné vicepremiér Spojených států Mike Pence nebo ruský prezident Vladimir Putin.

 

Premiér Andrej Babiš před návratem do Prahy zdůraznil, že je důležité, aby se ve světě potlačovaly projevy antisemitismu.

 

Děsivý příběh nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi si připomeňte v reportáži TV Nova:

pez TN.cz