Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Světový unikát v Čechách

Krýzovy jesličky jsou největším lidovým pohyblivým betlémem na světě

Tento betlém je zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Nalézá se v expozici Muzea Jindřichohradecka v jezuitském semináři na Balbínově náměstí.

Jejich autorem je jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, který je vytvářel více jak 60 let zhruba od roku 1858 až do roku 1918. Původně jesličky vyráběl a vystavoval ve svém malém domku pod muzeem v Jindřichově Hradci. Sám dokonce točil klikou a betlém tak „oživoval“. Po jeho smrti byly jesličky věnovány muzeu.


Jesličky se rozkládají na ploše téměř 60 metrů čtverečních. V betlému je na 1400 figurek, z čehož se 133 pohybuje. V betlému najdeme vedle hlavní scény se svatou rodinou řadu tradičních, ale i netradičních betlémských scén.

Nechybí samozřejmě hlavní scéna narození Ježíška, Tři králové, darovníci a pastýři. Opodál mu hrají vesničtí muzikanti. Méně tradiční jsou biblické scény jako např. útěk sv. rodiny do Egypta nebo lehce morbidní vraždění neviňátek či obřízka Ježíška. Velkou zajímavostí jsou vesnické scény, kde je možné seznámit se s množstvím tradičních jihočeských činností. Potkáme se tu například s kovářem, hamerníkem, mlynářem, rybářem, truhlářem, přadlenou, kominíkem, selkou stloukající máslo, čeledíny mlátícími obilí atd. Raritou je třeba sluj s poustevníkem, bílou laní a kostlivcem nebo miniaturní porcelánové nádobí na hostině králů a také židovský obchodník zadržovaný městskou stráží před branami města.


Jesličky jsou unikátní v mnoha ohledech. Jednak jsou vyrobeny ze speciální hmoty, kterou si Krýza sám vyráběl. Byla to směs mouky, pilin, sádry a klihu. Dalším unikátem je mechanismus, který celý betlém pohání. Jedná se o velmi složitý, ale důmyslný systém nekonečných pásů, převodů, drátků, kožených a látkových pásků, které jsou poháněny pomocí jednoho zdroje, původně ručního pohonu, od roku 1936 elektromotoru.

Jesličky jsou přístupny po celou sezónu, od 1. dubna do 6. ledna následujícího roku. Kolem Vánoc mají nejvyšší návštěvnost - v tom období je navštíví až 1000 osob denně. Podrobnou otevírací dobu lze zjistit na webových stránkách Muzea Jindřichohradecka.
 

Komerční článek