Unikátní operace

Malý Honzík bojoval s jaterním nádorem. Přežil díky unikátní operaci

Téma:

Česká medicína slaví světový úspěch. Lékaři v pražském IKEMu operovali nejmladší dítě s nádorem jater v historii medicíny. Unikátní dvoufázový zákrok, kdy se odstraní části orgánu, zachránil život v té době devítiměsíčnímu chlapečkovi. Onemocněl už jako pětiměsíční.

Honzíkovi bylo pouhých pět měsíců, když se jeho rodiče dozvěděli, že trpí vzácným agresivním nádorem jater. V Česku jím za rok onemocní průměrně čtyři děti.

 

"Nechtěl jíst, nechtěl mi papat během těch chemoterapií, to bylo pro mě neskutečné," řekla televizi Nova chlapečkova maminka.

 

"Ten nádor nereagoval na standardní léčbu, žádným způsobem se nezmenšil. Nedal se operovat, protože byl moc velký, zabíral většinu jater. Proto jsme kontaktovali IKEM," vysvětlila primářka dětské onkologie Viera Bajčiová z nemocnice v brněnských Bohunicích. 

 

Dvě náročné operace v pražském IKEMu provedl na přelomu května a června přednosta transplantační chirurgie Jiří Froněk.

 

 

"Při té první operaci oddělíme většinu jater s nádorem od malé zdravé části. Současně zabráníme přítoku žilní krve do jater, což je signál pro tu malou zbytkovou část, aby začala růst," popsal Froněk.

 

Za týden o něco vyrostla a lékaři usoudili, že velikost jater je pro jejich funkci dostatečná.

 

"Takže jsme se vrátili na sál a definitivně jsme odstranili většinu jater s nádorem. Zbyla tam pouze ta malá zdravá část, která nám ale mezitím poporostla na dvojnásobek," pokračoval Froněk.

 

Na operaci se podílel i přednosta motolské dětské chirurgie Michal Rygl. Honzíka se ale podařilo zachránit především díky skvělé spolupráci lékařů z Brna, motolské nemocnice a IKEMu. "Chci v první řadě vám všem tady poděkovat. Prostě jste mi zachránili syna. Je to úplně parádní, že jste do něčeho takového šli. Smekám klobouk dolů," děkovala Honzíkova maminka.

 

 

Honzíkovi se podle slov lékařů i rodičů daří skvěle. Má za sebou poslední kúru chemoterapie a rodiče věří, že do nemocnice se podívá už jen na pravidelné preventivní kontroly.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Eliška Kopánková, drz TN.cz