kožní onemocnění

Svrab v domově pro seniory: Hygiena nařídila přísná opatření

V soukromém domově pro seniory v Havířově nařídili hygienici přísná opatření. Potvrdilo se totiž podezření na výskyt svrabu. Podle zaměstnanců a příbuzných se mohly nakazit desítky klientů a také část personálu.

"Pět lidí ze zaměstnanců to má a klienti, těch je tam hodně, tam je to v desítkách," uvedla bývalá zdravotní sestra. Podezření o nákaze svrabem měli několik měsíců rodinní příslušníci ubytovaných klientů a zaměstnanci. Ti se však o výskytu kožního onemocnění báli mluvit. Někteří proto raději dali výpověď.

 

"Řekli, že to je interní záležitost domova a že pokud se zjistí, kdo to řekl, tak se na něj bude podávat trestní oznámení," doplnila bývalá sestra.

 

V případu ale teď přišel zásadní zvrat. Krajská hygiena v domově na základě kontroly svrab odhalila a nařídila přísná opatření.

 

"Bylo uloženo zajistit léčbu u všech klientů včetně léčby zaměstnanců, bylo nutné provést dezinsekci," popsal mluvčí hygienické stanice v Ostravě Radim Mudra.

 

 

Všichni zaměstnanci musí nosit ochranné pomůcky. Dezinfekcí prošly i postele, matrace nebo oblečení klientů a personálu, aby se šíření nákazy zamezilo. Domov také nařídil zákaz návštěv. Ve stejném zařízení se svrab přitom vyskytl i loni.
 

Jan Socha/klma tn.cz / TV Nova