tajemná značka

Symbol na kosmetice lidi mate. Víte, co otevřený kelímek značí?

Doba trvanlivosti drogistického zboží
Zdroj: TN.cz
Symbol otevřeného kelímku mnoho lidí mate (ilustrační foto)
Téma:

Každý ví, že co je prošlé, to nám může uškodit. A nejinak je to i s drogistickým zbožím. Jenže na mnohých krémech datum minimální trvanlivosti vyznačeno není. Jak tedy poznám, kdy je bezpečné krém či šampon použít?

Na každém drogistickém výrobku je vyznačeno, do kdy je bezpečné ho používat. Datum minimální trvanlivosti ale budete na mnohých hledat marně. Mohou být totiž označeny úplně jinak.

 

Kosmetické výrobky totiž častěji než datem trvanlivosti bývají označeny piktogramem - obrázkem ve tvaru otevřené dózy s krémem. Ten bývá doplněn příslušnou číslicí a písmenem. Určuje, do jaké doby máte výrobek po otevření spotřebovat, resp. po jakou dobu od otevření je bezpečné ho používat.

 

Na lahvičce s mýdlem tak například můžete objevit piktogram s označením 12M. 12 v tomto případě značí počet, M je potom zkratkou pro slovo měsíc. Mýdlo tak s klidným srdcem můžete používat 12 měsíců od otevření. Počet měsíců se u každého výrobku může lišit, měsíce mohou být v některých případech nahrazeny i roky.

 

 

Symbol se používá v rámci Evropské unie, a to od roku 2005. Počet měsíců může být uveden buď přímo na přední straně obrázku, pod ním, nebo vpravo od něj.

 

 

Proč je někde datum a jinde jen počet měsíců?

Stále vám vrtá hlavou, proč na některých kosmetických a hygienických výrobcích datum je a na jiném ne? Pro označování jsou pravidla jasně daná.

 

Symbol "po otevření spotřebujte do" musí být vyznačen na těch produktech, jejichž minimální trvanlivost je delší než 30 měsíců. Receptura takového výrobku totiž nepodléhá změnám, které by ohrozily bezpečnost a funkci výrobku do doby jeho otevření.

 

Na produktech, jejichž minimální trvanlivost je 30 měsíců a méně, vyznačen být nemusí. Právě na nich ale najdete datum minimální trvanlivosti (spotřebujte nejlépe do). Po tuto dobu, pokud dodržíme správné podmínky skladování, může plnit svou funkci, aniž by ohrozil lidské zdraví.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOK: Libujete si během těhotenství v líčení a parfémech? Nebudete dobrý rodič!

MUSÍTE VYZKOUŠET: Balzám na rty si natřela na vlasy i boty! Podívejte se, co to způsobilo!

mom TN.cz