Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 12. 2016
Válka v Sýrii

Syrští povstalci hrozí ukončením příměří, OSN dohodu podpořila

Turecká ofenzíva a teroristické útoky v Sýrii
Zdroj: Profimedia
Válka v Sýrii trvá už šest let

Část syrských povstalců údajně zváží vypovězení od pátku platného příměří v zemi. Tvrdí, že vláda v Damašku a její spojenci klid zbraní porušují. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně přijala rezoluci podporující úsilí Ruska a Turecka ukončit konflikt v Sýrii a odstartovat mírová jednání.

"Pokračující porušování (příměří) ze strany režimu a jeho bombardování a pokusy útočit na oblasti pod kontrolou revolučních frakcí učiní dohodu (o příměří) neplatnou," stojí v prohlášení několika zatím neupřesněných povstaleckých skupin.

 

Dokument tvrdí, že se vládní síly a jejich spojenci, včetně radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh, se snaží o postup především severozápadně od metropole Damašku. Nálety podle aktivistů zasáhly zejména povstalci držené vesnice a města ve strategicky důležitém údolí Barada.

 

Z porušování příměří jsou ale obviňováni i povstalci. Jak uvedlo v pátek ruské ministerstvo obrany, rebelové za 24 hodin porušili klid zbraní dvanáctkrát. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) dnes nicméně oznámili, že příměří je stále z velké části dodržováno. SOHR dění v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v Sýrii síť informátorů.

 

 

Rebelové v prohlášení uvedli, že to vypadá, jakoby syrská vláda a opozice podepsaly dvě různé verze dohody o příměří. V jedné prý chybí řada zásadních, ale neupřesněných bodů, o nichž nelze vyjednávat.

 

Podle Damašku a Moskvy nejsou součástí dohody radikálové z organizací označovaných za teroristické, což je například Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie (dříve zvaná Fronta An-Nusra). Několik povstaleckých předáků ale tvrdí, že dohoda se vztahuje i na Frontu dobytí Sýrie.

 

Režim syrského prezidenta Bašára Asada dostává v boji s rebely pomoc od Ruska a Íránu. Různé protivládní povstalecké organizace zase podporovaly či stále podporují západní státy jako USA, ale i Turecko a monarchie Perského zálivu.

 

 

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila rezoluci podporující syrské příměří, jehož garantem je právě Rusko spolu s Tureckem. Rezoluce mimo jiné vyzývá k "rychlému, bezpečnému a neomezenému" přístupu k humanitární pomoci po celé zemi. Pokud příměří vydrží, svolalo by Rusko rádo už na leden do kazašské Astany mírové rozhovory o syrském konfliktu.

 

O situaci v Sýrii spolu dnes telefonicky hovořili ruský prezident Vladimir Putin a jeho íránský protějšek Hasan Rúhání. Shodli se, že budou pokračovat v úzké spolupráci obou zemí s cílem ukončit syrskou krizi, uvedl Kreml. Oba státníci rovněž zdůraznili důležitost nové dohody o příměří a plánů na uspořádání mírových rozhovorů v Astaně. Moskva i Teherán jsou hlavními stoupenci Damašku.

 

Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle některých odhadů si vyžádala již okolo 400.000 obětí a způsobila také milionovou migrační vlnu. Jen během letošního roku v konfliktu zahynulo téměř 50.000 osob, uvedli aktivisté ze SOHR. Přes 13.000 z nich byli civilisté.

epa tn.cz / ČTK
Reklama